Nyáron a legjobb háziállat gazdinak lenni, mindig jó az idő, vihetjük futni, úszni kedvencünket, a lehetőségek tárháza szinte végtelen. Nyáron azonban megnő a kutyatartókra leselkedő kockázatok száma is, amelyekre az egész évszakban figyelemmel kell lenni.
Hőguta
A kutyák is ugyanúgy tudnak hőgutát kapni, mint az emberek. Ez akkor következik be, amikor testhőmérsékletük veszélyesen magas lesz, de ezt több módon is elkerülhetjük. Sose hagyjuk kedvencünket az autóba zárva, még akkor se, ha lehúzzuk neki kicsit az ablakot, mivel az nem elég ahhoz, hogy hűvösen, legalábbis elviselhető hőmérsékleten tartsa az autót. Ha kertben tartod kutyádat, biztosíts neki mindig árnyékos helyet, ahol le tud hűlni, és ha lehet, sétáltatás közben ne használj szájkosarat, mert az gátolja őket saját testük lehűtésében.
Sok a veszély, sok az aggódó gazdi, ami sosem baj, félni mindig jobb, mint megijedni, azonban ha már nyár van, adjuk meg az örömöt kutyusunknak, hogy élvezni is tudja. Ha neked is van valamilyen jó ötleted, oszd meg velünk a kommentek között.
A kutya is le tud égni
Mindegyik kutya, bundájának sűrűségétől vagy hosszától függetlenül le tud égni, ugyanúgy, mint mi. A fehér vagy világos szőrű kispajtások még inkább ki vannak téve a leégés veszélyének, ami fájdalmat, viszketést, lehámlást és hasonló problémákat okoz nekik. Hogy ezt a problémát elkerülhesd, használj kifejezetten kutyák számára gyártott napolajat és kend be a különösen érzékeny területeken: a fülei körül, az orránál, a szája körül található bőrnél és a hátán.
Figyelj a tappancsaira
A felforrósodott járdán, úton vagy homokon sétálva kedvencünk tappancsai képesek megégni. Ha erre van lehetőség, próbáljunk kora reggel vagy éjszaka sétáltatni, amikor ez a veszély már nem fenyegeti őket. Ha napközben mégis muszáj lenne valamiért útnak indulni, tenyerünkkel ellenőrizzük a felület forróságát. Helyezzük tenyerünket a felületre 30 másodpercig, ha fáj, éget, az kedvencünknek is fájdalmat fog okozni.
Elegenddő folyadék
A kiszáradás elkerülésének érdekében mindig biztosíts kedvencednek friss vizet valamilyen módon. Jégkockákkal, fagyasztott csirke vagy marhahússal ösztönözheted arra, hogy még több folyadékot vigyen be, ezzel is lehűtve magát. Megpróbálhatod nedves kutyatáppal is etetni, ami tovább növeli a hidratáció esélyét.
Tűznél felügyelet nélkül hagyni tilos
Sokszor fordult már elő olyan eset, hogy a tábortűz tűzifájából a kutyus kikapott egyet majd szaladni kezdett vele. Ilyenkor a gazdi hiába fut utána, azt fogja hinni, hogy ez is játék, ezért sose engedd a kutyát a tűz közelébe. Ha grillezel, sose hagyd azt őrizetlenül, főleg akkor ne, ha még étel is van a rácson, mert a kutya csak az illatát érzi meg és képes rárabolni és egyben persze megégetnie magát a forró eszközzel. Tűzgyújtó folyadékot se hagyj szem előtt, az gyakorlatilag méreg, amelynek csomagolását a kutyus elrághatja.
Vannak olyan pirotechnikai eszközök, amelyek szintén botra hasonlítanak, ami a kutya szemében játék, így ilyesmit se hagyjunk előtte. A hirtelen villanások, robbanások és durranások összezavarhatják és megijeszthetik kedvenceinket, akik vadul rohanni, menekülni kezdenek bármilyen áron. Ha kutyáddal tűzijáték közelébe mész, mindig tartsd rövid pórázon.
Bogarak, rovarok
A kullancsok, legyek, szúnyogok mindig nyáron kellemetlenkednek leginkább. Ha szükséges, keresd fel helyi állatorvosod és kérdezd meg milyen módszerekkel akadályozhatod meg, hogy kedvenced áldozatául essen ezeknek az élősködőknek. Rengeteg nyakörv, sampon, spray és egyéb termék nyújt megfelelő védelmet, hogy ne legyen kutyusod se bogaras.
Úszás a medencében
Senki számára sem meglepő dolog, hogy a kutyák imádnak úszni, szinte minden lehetőséget megragadnak, csakhogy vizesek legyenek. Számukra ez öröm és a meleg ellen is jó megoldás, azonban előfordulhat, hogy a víz klór tartalma irritációt okoz náluk. Ha kedvenced megmártózna a kerti medencében utána mindenképp locsold le egy slaggal, hogy lemosd róla a klórt és egyéb vegyszereket. A medence vizéből ne engedd inni, se az utcán található pocsolyákból, amik még veszélyesebb vegyi anyagokat tartalmazhatnak.
Allergia
A bolhák és virágok is szép számmal hordoznak allergéneket, amelyek a kutyáknál viszketést, köhögést, tüsszögést és különböző problémákat okozhatnak. Próbáld meg megelőzni kutyusod érintkezését a potenciális allergiaforrásokkal, főleg ha tudomásod van róla, hogy valóban allergiás valamire. Keresd fel állatorvosod és kérj tőle tanácsot, tud-e ajánlani valami gyógyszert vagy antibiotikumot a tünetek kezelésére és megelőzésére.
Póráz fontossága
A kutyatartók legnagyobb félelme, hogy kedvencüknek egyszer csak lába kél. Elszökik, esetleg valaki ellopja, ami manapság már egyáltalán nem különös dolog, sokan ebből élnek meg. Ha kutyusoddal utazol valahova, mindig tartsd pórázon, sosem tudhatod, milyen inger éri, aminek hatására rohanni kezd, és ki tudja merre fog szaladni. Nyakörvére mindenképp helyezd el elérhetőséged, telefonszámod, hogy ha mégis megtörténne a baj, könnyen megtalálhasd az elkóborolt kutyust. Szerencsére a kötelező mikrocsipes rendszer is segít megtalálni az elkóborolt ebeket, azonban ha valaki az utcán találja meg kutyádat és már rajta van elérhetőséged, nem kell menhelyre vinnie, hogy ott azonosítani tudják.