Hogyan gondozd megfelelően fiatal fáid? Ezekre mindenképp érdemes figyelned

Hogyan gondozd megfelelően fiatal fáid - ezekre érdemes odafigyelned

TK, GE.
hirdetes
Fiatal fák gondozása

Az időjárás ellen


A talajtakarás mellett a fiatalabb fákat a téli időszakban a fóliák, különböző fagyálló takarók fogják megvédeni– legalábbis azokat a fajtákat, melyek kevésbé ellenállóak az ilyen időjárással szemben. Az erős széllel szemben érdemes egy támasztékot biztosítanunk számára, amely amellett, hogy megakadályozza majd a fa kitörését, elhajlását, vagy a gyökérzet kitépését helyéről, lehetővé teszi annak stabilizálását olyan szempontból is, hogy fánk mélyen gyökerezzen, s életképesebbé váljon.


Az élővilág ellen


Többféle dróthálót és védőszerkezetet, védőburkot találhatunk, melyek biztosíthatják növényünk védelmét az egyes ínyencekkel szemben, mint a nyulak, rágcsálók, melyek a fiatal fánk kérgén, illetve rügyein lakmároznának.


Emellett az első termést a madaraktól is érdemes félteni, hiszen a gyümölcsfáinkat előszeretettel látogatják ők is. Ehhez is választhatunk egy védőhálót, esetleg egy vizuális dolgot, amik például visszatükrözik a fényt is remek megoldást nyújthatnak távoltartásuk során. 

hirdetes


Locsolása


A fiatal fánk locsolása ebben az időszakban rendkívül fontos. Tavasszal, valamint nyáron rendszeresen kell figyelnünk erre életének első 2 – 3 évében.


A ritkásabb, de ugyanakkor hosszasabb öntözést kedvelik, hiszen ez ösztönzi a mélyebb gyökerezésre – minél jobban fel tudja szívni a talaj a vizet, annál mélyebbre fog növényünk gyökerezni. Az öntözés gyakoriságát és a mértékét érdemes a klímához, talaj jellegéhez, illetve növényünkhöz mérni.


Gondozása


Mint már említettem érdemes a környezetet tisztán tartanod – gyomtalanítanod, kapálnod, illetve a talajtakarót is folyamatosan figyelned kell. Időnként szellőztesd, így megújítva azt. Figyeld meg a megvédésre biztosított támasztékát is, ne sértse meg a növényt, stabil maradjon. 


Metszés


Az ültetést követő 2 – 3 év utáni tavasszal megkezdheted az első metszést, mellyel erősíteni fogod növényed. Figyelj arra, hogy metszés közben egyenlően vágd el az olyan ágakat, melyek miatt felborulhat növényed egyensúlya.


Trágyázása


A trágyázás fontos az első ültetés időszakában, ugyanis a trágya, vagy komposzt segíteni fogja növényünk megfelelő fejlődését. Annak mennyisége, illetve gyakorisága a kiválasztott trágyától, a fánktól, illetve a gyártók által megadott utasításoktól fog majd függeni. 

Hasznos volt számodra ez a cikkünk?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fúrt kutak

olyan víznyerők, amelyeket a 30—500 m mélységből, egy v. több vízadó rétegből, kézi... Tovább

ízesítők

a takarmányt gyakran kiegészítik étvágygerjesztő anyagokkal. Ilyen célra alkalmas a cukor,... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet Növénytermesztés