Ismerkedjetek meg a szumátriai tyúkfajtával - ez a világ egyik legkülönlegesebb tyúkfajtája

Szumátrai tyúkok, avagy még mindig divat a fekete

Szélesi Ferenc
hirdetes

A kivételesen elegáns szumátrai tyúkok az indonéziai Szumátra szigetéről származnak. Habár manapság többnyire csak versenyekre tenyésztik őket, önálló magatartásuk miatt a tanyasi élethez is remekül alkalmazkodhatnak. Cikkünkben most erről a különleges tyúkfajtáról szeretnénk felsorolni néhány érdekességet és tudnivalót!

A szumátriai tyúkfajta bemutatása

A szumátrai tyúkok jellemzői

Méret és súly – A szumátrai tyúkok – mint a legtöbb dzsungelekben őshonos szárnyas – meglehetősen nagy madarak. Habár farkuk miatt testesebbeknek tűnnek, testalkatuk valójában sokkal kecsesebb, mint sokan gondolnák. Egy teljesen kifejlett kakas durván 2,2 kg-ot nyom, míg a tojók 1,8 kg körül mozognak.

Magatartás – Mivel egy nem széles körökben háziasított fajta, a szumátrai tyúk igen temperamentumos jószág. A tojók kiváló anyák, de nem ideális házi kedvencek. A kakasok nagyon territoriálisak lehetnek más kakasokkal szemben, ezért érdemes egy karámban csak egyet tartani. Ha többet szeretnél, és elkerülhetetlen, hogy egy helyre kerüljenek, adj nekik rengeteg területet, és sok tojót.

Tojókapacitás – A szumátrai tyúkok nem éppen bőséges tojáshozamukról híresek. Mivel a vadonban csupán évente néhány alkalommal kell tojást rakniuk a szaporodáshoz, így nincsenek hozzászokva a folyamatos termeléshez. A szumátrai tyúkok továbbá hajlamosak kotlani, és ilyenkor nem tojnak. Évente durván 100 db kisméretű, fehér tojásra lehet számítani egy-egy példánytól.

Hústermelés – A szumátrai tyúkok nem valók olyan gazdáknak, akik húsuk miatt szeretnének szárnyasokat tenyészteni. Mivel testük a látszatnál kisebb, nem kínálnak tehetős mennyiségű húst, ráadásul húsuk minősége sem éppen a legjobb.

hirdetes

A szumátrai tyúkok gondozása

Táplálkozás – A szumátrai csibéket 8-12 hetes korukig csibetáppal kell etetni. Ahogy aztán elérik a felnőttkort, érdemes tojótápra váltani. Mivel izzik bennük a vad vér, nagyszerű gyűjtögetők lehetnek a ház körül, és étrendjüket bőségesen ki tudják egészíteni a felcsipegetett táplálékkal. Ajánlatos néha fehérjében gazdag táplálékkal (például lisztkukacokkal) is kedveskedni nekik néha, hogy tollaik szépen és egészségesen nőhessenek.

Élettér – Az, hogy milyen lakhelyet biztosítasz szumátrai tyúkjaidnak attól függ majd, hogy mi a fő célod velük. Ha például versenyekre tenyészted őket, akkor a bemutatószezonban érdemes megemelt ketrecekben tartani őket, hogy hosszú farkuk tollai ne érjenek bele a sárba. Ha csak saját magad szórakoztatására tartod őket (vagy nincs éppen bemutatószezon), akkor tökéletesen megfelel nekik egy hagyományos tyúkól. Tyúkonként érdemes 0,4 négyzetméternyi helyet biztosítani nekik, hogy kényelmesen elférjenek egymás mellett.

Betegségek és ápolás – A kevésbé háziasított szárnyasfajták egyik nagy előnye, hogy az átlagnál erősebb immunrendszerrel rendelkeznek, elvégre a vadonban senki sem védi őket egy kalitkában a természet erőitől – a túlélés a legerősebbeké, és ők örökíthetik tovább génjeiket a következő generációknak. Ennek ellenére – mint minden szárnyasodnál – figyelj oda az esetleges külső és belső parazitákra, tetvekre, atkákra, és férgekre, amelyek megtámadhatják tyúkjaidat. A legjobb védekezés a megelőzés!

Szaporítás – A szumátrai tyúkok szaporodása egy kifizetődő elfoglaltság lehet. Mivel egy igazán ritka fajtáról van szó, néhányan hajlandók mélyen a zsebükbe nyúlni néhány díjnyertes példányért. Ennek érdekében érdemes lehet több szumátrai kakast is tartani, és mindegyiknek külön elzárt birodalmat biztosítani a saját tojóikkal. Ezzel változatosabbá teheted állományodat, és elkerülheted, hogy a kakasok egymás torkának ugorjanak.

Alternatív fajták – Yokohama tyúkok

A Yokohama egy japán tyúkfajta, alkatában sokban hasonlít a szumátrai tyúkokhoz, azonban színükben szinte teljes ellentéteik (többnyire fehérek). Ezeket éppúgy érdemes versenyekre (és eladásra) tenyészteni, mint a szumátrai feketéket.

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Mv 303

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzásának ideje közepesen korai. A kalászkapelyva nem,... Tovább

Hajdúszoboszlói Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Hajdúszoboszló Kossuth L.u.3. 4200 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés