Biztosan te is láttál már olyan fákat, amelyek törzsét fehérre festették, látszólag minden különösebb ok nélkül. Nos, amit ezeken a fákon látsz, az nem festék, hanem mész, és nagyon fontos szerepet játszik a növény törzsének védelmében.
Miért meszelik le a fák törzsét?
Habár erősebb, mint az ember bőre, a fák kérge is megéghet a napon, azonban ez a fajta napégés a fák esetén nem nyáron, hanem általában télen történik. A fényes nappalok és a hideg éjszakák kiváló körülményeket kínálnak a napégéshez. Amikor a nap meleg sugarai elérik a fa törzsét, a növény sejtjei aktívabbakká válnak, mint annak gyökerei. A fa napsütötte részének ilyenkor több vízre van szüksége, mint amennyit a gyökerek képesek biztosítani neki, ezért lassan elkezd kiszáradni.
Ilyenkor a fa törzsén napégéshez hasonló foltok jelennek meg, és még akár meg is töredezhet a szárazság miatt. Nem elég, hogy a napégés elcsúfítja a fák kérgét, a repedések még ajtót is nyitnak a különböző betegségek és rovarok számára. A különböző baktériumok és gombás fertőzések bejutnak a fa belsejébe, és élősködni kezdenek a növényen, ami így lassan legyengül és akár el is pusztulhat.
A hideg téli éjszakák előtt felvitt mészréteg segít megvédeni a fákat a napsugaraktól, tehát gyakorlatilag olyan, mintha téli naptejet kennének a fákra, vagy fehér ruhákba öltöztetnénk őket. A mész fehérsége nem csak télen segíthet visszaverni a nap sugarait – amikor a hő elterelődik a fáról, annak levélzete a normál kipárolgásra fordíthatja erőforrásait, illetve könnyebben zajlik a gyümölcstermés folyamata is. Egy hűvösebb fát kevesebb stressz ér, és tovább tudja nyitva tartani a sztómáit, amellyel a vízleadást végzi, és több szén-dioxidot képes felvenni.
Miből készül a famész?
A fák védelmére használt mész általában házi készítésű, és egyszerű összetevők kellenek csupán hozzá. Az egyik legalapvetőbb „recept” nem igényel más, mint víz és fehér beltéri (semmiképpen nem kültéri) latexfesték 3:1 arányú elkeverését. Egy másik lehetőség hidratált meszet keverni sóval és vízzel, különböző arányokban.
Szokás még úgynevezett „kaolint” is használni, ami lényegében vízzel elkevert agyag, és nem csak a fa törzse, hanem annak gyümölcsei is megvédhetők vele a különböző kártevőktől. A kaolin segít, hogy a gyümölcsök zavartalanul fejlődhessenek anélkül, hogy ártana nekik. Hogyan és mikor meszeljük a fák törzsét? A következő oldalon ezekre a kérdésekre is választ adok!