A pozsgás növények hihetetlenül nagy népszerűségnek örvendenek, ez pedig nem is véletlen, mivel valóban csodálatosan szép ékei lehetnek kertünknek. Mostani cikkemben egy nagyon különleges szukkulens növényt mutatok be nektek, ami pedig nem más, mint a kövirózsacserje, most kiderül, hogyan nevelhető fa a kövirózsából!
A pozsgás növények fantasztikusak!
A pozsgás növények szárazságtűrők, nem vízigényesek – ide tartoznak a sivatagi növények, a kaktuszok, de a varjúháj és a kövirózsa is. A pozsgás növények megvastagodott húsos törzsében vagy leveleiben raktározó sejtekből álló szövetek vannak, ezek képesek az esős időben felvett vizet tárolni. Ezek a különlegességek természetes élőhelyei a meleg éghajlatú területek, ahol akár hetekig, hónapokig nincs eső.
Az egyszerre gyorsan felvett aránylag kevés vizet hosszabb idő alatt használják fel, így képesek alkalmazkodni a szélsőséges körülményekhez. Pont ebben rejlik a fantasztikusságuk, és éppen ezért lettek annyira közkedveltek – kevés törődés mellett is képesek csodásan díszíteni. Ezek a növények eléggé jól tűrik, ha megfeledkezünk róluk, ráadásul a szaporításuk is egyszerű.
A kövirózsacserje a legtökéletesebb pozsgás növény!
A kövirózsacserje (Aeonium) a varjúhájfélék családjába tartozó nemzetség, aminek nagyjából negyven faját ismerjük. A legtöbb faj a Kanári-szigeteken honos, de hála a betelepítéseknek, megtalálhatók a mediterrán régiókban, Ausztráliában, Új-Zélandon, és még Kaliforniában is. Egyes fajok szára részben fásodik, ezek igazából kistermetű cserjék. Sajnos a száruk eléggé törékeny, leveleik kisebb részt ritkásan az ágacskák vége felé, de leginkább azok végén nőnek, levélrózsában. Más fajok szára viszont teljesen redukálódott, az ilyen szár nem ágazik el, gyakorlatilag csak az alapja van meg.
A fatermetű kövirózsacserje bemutatása
A faméretű kövirózsacserje (Aeonium arboreum) az egyik legismertebb faj. Ez a növény elérheti a másfél méteres magasságot is, éppen ezért nevezik fatermetűnek. A magyarországi kertészetekben is lehet találkozni vele, de leginkább a hibridjeivel. Mediterrán területeken szokták a szabadba is ültetni, nálunk inkább szobanövényként terjedt el, csak a melegebb időszakokat tölti kint. Nézzétek meg ezeket az érdekes fotókat is a mesés növényről, érdemes!
A fatermetű kövirózsacserje gondozása
Ültetésénél érdemes jó vízáteresztő képességű talajt választani, de ne kaktuszföldet, sokkal inkább normál virágföldet. A fatermetű kövirózsacserje fényigénye eléggé magas, ennek megfelelően kell megválasztani a helyét, tehát érdemes egy napos ablakpárkányt választani számára.
Mivel szukkulens növényről van szó, vízigénye csekély – érdemes rendszeresen öntözni, 3-4 naponta kis mennyiségű vízzel, a túlöntözést kerüljük. Teleltetni világos, hűvös helyen érdemes, maximum 11-14 Celsius fokot biztosítsuk számára. Télen aktív, ekkor hozza a legszebb formáját, nyáron vonul nyugalomba.
A fatermetű kövirózsacserje átültetése és szaporítása
Nyár végén, a téli szezon kezdete előtt ajánlott átültetni, de a felesleges bolygatást nem szereti, annyira a gyökere sem dúsul be, hogy évente át kelljen ültetni. Ha kinövi a cserepét, akkor is csak eggyel nagyobb ültetőedénybe helyezzük át. Szaporítása egyszerű, könnyedén gyökeresednek a sarjak és a dugványok is. A dugványokat nedves talajba érdemes duggatni, az új növényeket pedig csak ritkán öntözzük.