Számos jótékony hatása van, nagyon sok mindenre fel lehet használni, emellett csodálatosan szép, illatos, a kert egyik legtökéletesebb dísze lehet. Olvasd el cikkünket és ismerd meg te is a világ egyik legzseniálisabb növényét, a levendulát.
A levendula története
A levendula az egyik legsokoldalúbban, legváltozatosabban használt finom illatú gyógy-, fűszer- és dísznövény. Európába a Rómaiak hozták be, az ókorban ez a növény a szépségápolás meghatározó növénye volt. A néphit szerint a levendula távol tartja az ártó, rontó erőket, szellemeket. Ezt a levendula erős illatával magyarázták. A levendulának csodálatosan aromás, fűszeres, igen kellemes illata van.
Virágát vagy leveleit megdörzsölve kezünkön hosszú ideig illatozik. Harmóniát teremt az emberben, látvány és illat együtt bűvöl el mindenkit, frissít, regenerál, felüdít és nyugtat egyszerre.
A levendula elnevezése
A levendulának több neve is van, szokták emlegetni orvosi levendulaként, közönséges levendulaként vagy éppen szagos levendulaként. Leginkább a francia levendula terjedt el, ez a legfinomabb és legértékesebb aromájú levendula. A világban közel 40 fajta levendula ismert, ezek közül azonban csak a francia és az angol levendula terjedt el Magyarországon. A következő oldalon a francia levendulát mutatom be nektek.
A magyar elnevezés a francia levendulára onnan eredhet, hogy az 1920-as években a Tihanyi-félsziget levendulatelepítéséhez Franciaországból rendelték a szaporítóanyagot. Jellegzetessége, hogy mediterrán évelő növény, szabadföldbe ültetve is átvészeli a telet, nem károsodik. Ez a növény akár 40-50 évig is elélhet, ideális körülmények között még tovább is.
A levendula tulajdonságai
A kifejlett levendula magassága 70-100 centiméter, bokrosodik, a bokrok átmérője akár 80-110 centiméter is lehet. A francia levendula jellegzetes ezüstös-szürkés színű, a levelein bolyhok találhatók, ezeknek köszönheti színét. Általában június elejétől július végéig, augusztusig gyönyörködhetünk benne, aratás után még van egy utóvirágzása is szeptember környékén.
Kiváló mézelő fajta, méhek mellé is ezt szokták választani. A legjobb minőségű levendulaolaj ebből a fajtából készül. Az illóolaj fő összetevői: linalil-acetát, linalool; továbbá kisebb mennyiségben borneol, kámfor, geraniol, citronellol, melyek mennyisége a környezeti tényezőktől függően változó. Nagy mennyiségben használja fel a kozmetikai és illatszeripar. Franciaországban több étrendkiegészítő piacon van több mint 30 éve, amelyek levedulaolajat tartalmaznak és különböző illóolajakkal keverve kaphatók. 2009-től Németországban kapható illóolaj lágy kapszulázott kivitelben ideges nyugtalanság és szorongás enyhítésére. A virágból készült teát nyugtatószerként, valamint gyomor- és bélpanaszok ellen használják. Fokozza az epeműködést.
A levendula illata
Illata erősebb, aromája markánsabb, mint a francia levenduláé, mivel magasabb a kámfor tartalma. Olajának értéke kicsivel kisebb, mennyisége viszont jóval több. Erőteljes növekedésű, bokrainak átmérője eléri a 100 centimétert, sok esetben meg is haladja azt.
Magot nem hoz, így csak is tőosztással szaporítható, Színe világosabb, mint a francia levenduláé, két héttel később virágzik. Levelei ezüstösek, gyönyörű szép sövényt alkot. Virágjának szára valamivel hosszabb, mint francia társáé, így kiválóan alkalmas levendula koszorú készítésére is.
Mire jó a levendula?
- segít a pihenésben, relaxál, illetve regenerál, feltölt;
- az immunrendszert segíti, erősíti és élinkíti;
- fokozza a testi és a szellemi frissességet is;
- gyulladáscsökkentő-, illetve fertőtlenítő hatású;
- tisztítja a légutakat, csökkenti a fertőzések kialakulásának esélyeit, megfázáskor kiválóan alkalmazható.
- nyugtatja a bőrt, főleg pattanásos, gyulladásos bőrre alkalmazható, de enyhíti a napégést is;
- oldja a szélgörcsöket, fertőtleníti a beleket;
- segíti a nyugodtabb alvást;
- bőrápolási célokra is kiválóan alkalmazható;
- izmok és ízületek gyulladásának csökkentésére is kiváló;
- csökkenthetők a szív-, és érrendszeri panaszok.
Forrás: tihanyilevendulapalanta.hu
A levendula tea
Közvetlen fogyasztásra készíthető forrázattal is és rövid ideig tartó főzettel is. Fontos az edényt fedni, hogy az illóolaj ne távozzon el. Számos gyógytea elengedhetetlen alkotórésze a levendula. Enyhe idegnyugtató hatású, fejfájást és fájdalmat csillapító, görcsoldó, segíti az emésztést, csökkenti az ideg alapú gyomor- és bélbántalmakat, a stressz okozta magas vérnyomást, az alvászavarokat.
Migrén elleni tea: 1 liter vízzel leforrázunk 20 g szárított levendulát, 5 percig hagyjuk állni, mézzel édesítünk.
Légutakra: 1 liter vízzel leforrázunk 20 g levendulavirágot és 20 g fodormentalevelet. Naponta 3szor egy csészével.
A nyugalomért: 3-4 teáskanál szárított levendula leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk. Mézzel fogyasztjuk.
Alvászavar, idegesség ellen: 2 teáskanál levendulavirágot forrázzunk le csészényi vízzel, hagyjuk 10 percig lefödve, majd szűrjük le. Az esti órákban, lefekvés előtt igyunk belőle. 1-2 csészével.
Idegeskedésből, stresszből, lelki problémákból származó gyomorfájásra: 2 teáskanál levendulavirágot forrázzunk le csészényi vízzel, hagyjuk 10 percig lefödve, majd szűrjük le. Étkezések után fogyasszuk. A levendulával együtt más emésztésjavító növényeket is használhatunk.