Az egész világ példát vehetne erről a fiatalemberről, ugyanis 9 éves kora óta folyamatosan ülteti a fákat, ma már több mint 14 milliárd fánál tart! Ismerkedjünk meg vele közelebbről!
Felix Finkbeiner azért kezdte el a projektet, mert észrevette, hogy rengeteg fától szabadítják meg az emberek a világot, tudta, hogy ennek nem lesz jó vége. Mindössze kilenc éves volt, amikor kitűzte magának a célt: vissza kell állítani az erdőket!
Gyerekeket nagyon ritkán hívnak meg az ENSZ közgyűlésére, Felix, a német csodakölyök viszont már sokadszorra állt fel a pódiumra, hogy a klímaváltozásról beszéljen. Beszédében elmondta, hogy mind a gyerekek, mind pedig a felnőttek tudják, hogy mi lenne a megoldás, azt viszont senki nem tudja, hogy miért cselekednek csak nagyon kevesen.
Szerinte három lehetséges opció lehet a tétlenségre, az egyik a jövő több perspektívában való értelmezése. A felnőttek számára ez a kérdés tudományos, a gyerekek számára pedig a túlélést jelenti a jövő. A második opció a klímaváltozás megkérdőjelezése, a harmadik opcióra pedig egy állatokkal kapcsolatos példát hozott fel: ha hagyjuk, hogy például egy majom válasszon, hogy most kér egy banánt, vagy később hatot, a majom mindig az elsőt fogja választani.
Ebből azt kell levonni tanulságként, hogy mi gyerekek nem bízhatunk abban, hogy a felnőttek egyedül mentik meg majd a jövőnket, saját kezünkbe kell vennünk az irányítást! Amikor ezeket a szavakat mondta, Félix már negyedik éve volt egy környezetvédelmi mozgalom vezetője, amely globális méretűvé nőtt azóta. A következő oldalon folytatom!
Felix mára 19 éves lett és az ENSZ közreműködésével megalapította a Plant for the Planet nevű csoportot, a tagok között leginkább 9 és 12 év közötti gyermekek vannak, összesen több mint 55000-en. A szervezet 130 országban 14 milliárd fát ültetett el, a cél viszont az, hogy elérjék az egy billiót, ami összesen 150 fát jelentene fejenként a Földön élő összes ember számára. A szervezet ezen kívül elsőként kezdte el a teljes körű, globális faszámlálást, amely most segíti a NASA folyamatban lévő tanulmányait az erdők széndioxid-elnyelő képességéről és az ezekben rejlő lehetőségekről.
Minden a jegesmedvékkel kezdődött
A Münchentől délre fekvő településen, Uffing am Staffelsee-ben hallott egy iskolai előadást Felix a klímaváltozásról. Kilenc évesen ez az előadás teljesen megváltoztatta az életét, leginkább azért, mert a klímaváltozás számára ekkor azt jelentette, hogy kedvenc állatai, a jegesmedvék nagy veszélyben vannak. A Google kereső terelte el Wangari Maathai, kenyai nő történetéhez, aki a kopár földből sűrű erdőt hozott létre nagyjából 30 millió facsemete elültetésével. Tettéért 2004-ben Nobel-díjat kapott. Ekkor rájött Felix arra, hogy itt nem csak a jegesmedvékről van szó, hanem sokkal inkább az egész emberiségről, és az emberiség megmentéséről.
Felix megkérte tanárát, hogy az egész iskolai közösségnek tartsa meg előadását, két hónappal később pedig elültette első vadalmafáját az iskola bejáratánál. Kitűzte magának a célját is, mely szerint rövid időn belül egy millió fát szeretne elültetni Németország területén. A média által pedig hamar elterjedt a fiú híre, a következő oldalon elmondom, mi történt ezután.
Egy kis idő után Felix arra ébredt, hogy beszédeket mond az Európai Parlamentben, később Norvégiában és Dél-Koreában, többnyire ENSZ-konferenciákon. 2011-ben, 13 éves korában mondott beszédet New Yorkban, szintén egy ENSZ-konferencián, ekkor már az egymilliomodik fát Németországban és hivatalosan is elindította a Plant for the Planet nevű mozgalmat saját weboldallal és egyetlen alkalmazottal, aki ő maga volt.
Az ENSZ pedig gondoskodására bízta az Egy Milliárd Fa kampányt is, sokan mondták az ENSZ-tagok közül, hogy lenyűgözte őket a fiatalember, beszédeivel és tetteivel egyaránt, sokan szeretnének arra a szintre eljutni, ahol ő van.
Felix a szkeptikusoknak, akik megkérdőjelezik a klímaváltozás tényét, elmondta, hogy ha követi mindenki a tudósok utasításait, és esetlegesen kiderül húsz év múlva, hogy nem volt igazuk, akkor sem követtünk el hibát, de ha húsz év múlva derül ki, hogy nem a szkeptikusoknak volt igazuk, akkor már nem is tudunk cselekedni, mert késő lesz!
Jelenleg is zajlanak nagy faültetési munkálatok, a Yucatán-félszigeten például eddig 300 000 őshonos fát ültettek el, 2020-ra pedig 10 milliót szeretnének.
Forrás: Fotók: Getty Images Hungary/ Fordítás: NatGeo cikke alapján