A fakanál tisztítása nem nehéz, még akkor sem, ha mosogatógépben nem tisztítható. De akkor hogyan tisztítsuk a fakanalat, hogy ne koptassuk el a fát, és minél tovább használhassuk kedvenc fakanalainkat sütéshez és főzéshez egyaránt.
A fakanalak helyes tisztítása 3 lépésben
Bár a fakanalat egyszerűen mosogatógépbe is dobhatjuk, a kézi tisztítás az egyetlen megoldás, ha nem akarjuk néhány havonta cserélni fa konyhai eszközeinket. Egy jó fakanál nélkülözhetetlen minden konyhában – és nem csak rusztikus dekorációként. A professzionális szakácsok kedvelik, mert nem reagálnak a savas ételekre, és nem tudják megkarcolni a tapadásmentes serpenyőket, ezért a tökéletes állapotban tartásuk a legfontosabb.
A jó hír az, hogy ez egyáltalán nem igényel sok erőfeszítést. Itt elmagyarázom, hogyan tisztíthatos meg a fakanalakat három egyszerű lépésben, hogy fertőtlenítsük őket és a lehető legjobban nézzenek ki.
Hogyan tisztítsuk meg a fakanalat?
Annak megértése, hogy mely dolgokat soha ne tegyük a mosogatógépbe, elengedhetetlen a jó konyha megőrzéséhez – a fakanál (vagy bármilyen fa konyhai eszköz) pedig egy a sok közül, amelyeket kézzel kell tisztítani.
Bár időigényesnek hangzik, a folyamat olyan egyszerű, mint hagyni egy rövid ideig ázni, amíg más dolgokat elvégzünk. 3 lépésben egyszerűen fertőtleníthetjük és tisztíthatjuk meg fakanalainkat, mutatom.
Szükséged lesz:
• Forrásban lévő víz
• Semleges mosogatószer
• Szódabikarbóna
• Ecet
• Tiszta konyharuha
• OPCIONÁLIS - faolaj
1. A KANALAKAT VÍZZEL ÉS SZAPPANNAL MOSSUK MEG
A meleg vízzel és gyengéd mosogatószerrel történő mosás a legegyszerűbb módja annak, hogy a fakanalat áztatás előtt felfrissítsük. Szeretek nagyon gyengéd csiszolószivacsot használni, hogy segítsük eltávolítani a fakanalak felületi szennyeződéseit az áztatás előtt.
Mindig ügyelj arra, hogy a fakanalakat is azonnal megtisztítsd, amint befejezted a használatukat, elkerülve, hogy beszívják az adott étel hozzávalót (pl.: paradicsomlé).
2. ÁZTATSD VÍZBE, ECETBE ÉS SZÓDABIKARBÓNÁBA A FAKANALAT
Sok más ecettel tisztítható dologhoz hasonlóan a fakanalaknak is előnyös, ha egy rövid ideig ecetes vízben áztatják, hogy eltávolítsák a szagokat, és eltávolítsák a beágyazott olajat és zsírt.
Ehhez egyenlő arányban desztillált fehér ecetet keverek össze forrásban lévő vízzel egy magas edényben, mielőtt hozzáadok néhány kanál szódabikarbónát. Ez segít aktiválni az ecetet, és mélytisztító buborékokat hoz létre, és szagtalanítja a fát. Ezután beledobom a megmosott kanalat, röviden megkeverem, és 20-30 percig (legfeljebb) állni hagyom, hogy az ecet hatni kezdjen. Ha alaposan megnézed, valószínűleg kis buborékokat vagy olajat fogsz látni, amely elhagyja a kanalat, és az egy ideje mosott kanál tetején törmelékdarabkák úsznak – ez durva!
Általában havonta egyszer csinálom ezt, hogy segítsek a kanál tetején tartani, de előfordulhat, hogy többet vagy kevesebbet, gyakran a használatuktól függően. Ha mindennap használod, akkor tehát érdemes többször elvégezni ezt a művelet, mintha csak heti 1-2x főzöl.
3. ÖBLÍTÉS ÉS SZÁRÍTÁS
A 20-30 perc letelte után kiöntöm az ecetes vízkeveréket, és a kanalat tiszta vízzel leöblítem, hogy eltávolítsam a szódabikarbóna-maradványokat. Ezután fontos, hogy alaposan szárítsuk ki, mielőtt a konyhai rendszerezőkbe vagy edénybe tennénk.
Tiszta, száraz konyhai törülközőt használok, hogy megszárítsam a fát, mielőtt kint hagynám a törölközőn egy meleg, száraz helyen, például a konyhapulton, amikor nem főzök, vagy egy másik helyiség ablakpárkányán, hogy segítsen teljesen megszáradni.
OPCIONÁLIS: KEZELJÜK A FAKANALAKAT FAOLAJJAL
Ha valóban kiváló állapotban szeretnéd tartani a fakanalaid, ahogy én is, akkor egy enyhe élelmiszer-minőségű faolaj bevonat segít megelőzni a fa megrepedését, megkönnyíti a fakanalak tisztítását, és szebben is néznek ki.
A fa vágódeszkához hasonlóan ügyelj arra, hogy a fakanál teljesen tiszta és száraz legyen, mielőtt egy tiszta, száraz puha ronggyal beledörzsölnéd a faolajat. Miután hagytad néhány órán át ázni egy jól szellőző helyen, távolítsd el a felesleget papírtörlővel vagy ruhával, és tárold pormentes, mint egy rendezett konyhai fiókban, amely készen áll a következő használatra.
A legjobban használható olajok némelyike olívaolajból, kókuszolajból vagy lenmagolajból készül, így biztosítva az élelmiszerbiztonságot. A méhviaszt gyakran használják vágódeszkákra, de beleolvadhat az ételbe, ha fakanálra használjuk forró folyadékokban, ezért kerülni kell!