A Magyar Fajtatiszta Sertést Tenyésztők Egyesülete 1998-ban alakult meg. Az Egyesület célja: Magyarországon gazdasági céllal tenyésztett, szabad besorolású fajtatiszta sertésfajták (magyar nagyfehér hússertés, magyar lapály, duroc, pictrain, hampshire) nemesítése, genetikai képességének folyamatos javítása, a fajták és a fajtákra alapozott keresztezések hasznosításának megszervezése, versenyképességének fokozása és a fajták védelme.
Magyarországon egyedül az Egyesület rendelkezik a szabad besorolású fajták fajtafenntartói jogával. Rendes,teljes jogú tagja lehet minden természetes személy és jogi személy, akinek tenyészetszámmal ellátott, hitelesen ellenőrzött sertéstenyészete van. Az Egyesület demokratikusan működő non-profit szervezet, melynek minden tagja egyenrangú, egy-egy szavazattal rendelkezik.
Az egységes magyar sertéstenyésztés és a sertéstenyésztők érdekében a Magyar Fajtatiszta Sertést Tenyésztők Egyesülete Együttműködési szerződést kötött előbb az ISV Hústermelést Szervező Rt.-vel 2003. évben, majd a Hungapig Termelési Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.- vel 2004. évben. Az együttműködés célja, hogy a szerződő felek kölcsönösen segítsék egymást a hazai fajták eredményeinek javításában.
A szerződéskötésre azt követően kerülhetett sor, hogy az ISV Rt. és a Hungapig Kft. fajtafenntartói jogosítványát visszaadta. Hibrid vonalait fajtásíttatta és partner tenyészeteik önállóan beléptek a Magyar Fajtatiszta Sertést Tenyésztők Egyesületébe.
Az így kibővült Egyesületnek már minden magyar sertéstenyészet tagjává vált és megteremtődött a lehetősége egy hatékonyabb, egymás eredményeire alapozó, az EU-s csatlakozási kihívásoknak is megfelelni képes tenyésztői munkának, a hazai fajtatiszta sertéspopuláció egységes nemesítése és hasznosítása érdekében.
Az Egyesület kidolgozta és a szakminisztérium jóváhagyta az új Tenyésztési programot, amely így már valamennyi magyar tenyésztő számára meghatározza a fajtákra jellemző teljesítményszinteket és a tenyészcélt.
A csatlakozott tenyésztő szervezetek pedig visszaadott hibridprogramjaikat márkajelzéssel megkülönböztetett fajtakeresztezésekként folytatják tovább (ISV Pannonhibrid, ISV Ka-hyb, Hungahib-hibrid) csakúgy, mint az Egyesület korábbi fajtakeresztezése, a Hód-hib.
Az Egyesület, mint elismert tenyésztő szervezet biztosítja a törzskönyvezés és a Tenyésztési program végrehajtását. Tagjai a közösen kitűzött céloknak megfelelően együttműködnek a magyar sertéstenyésztés, végtermék-előállítás, forgalmazás hatékony integrációjának kialakításában.
A kibővült Egyesület 2004. június 23-án tartott Közgyűlésen a napirendi pontok szerint elfogadta a 2003. évi beszámolókat és megszavazta a 2004. évi munkaprogramot, pénzügyi tervet és a változatlanul hagyott tagdíj összegét.
A Közgyűlés ugyancsak elfogadta a márkázott fajtakeresztezésekkel kibővített Tenyésztési programot, aktualizálta az Alapszabályt, döntött arról, hogy a Magyar Fajtatiszta Sertést Tenyésztők Egyesülete belép a Magyar Sertéstenyésztők Szövetségébe. Tekintettel arra, hogy az Elnökség és a Felügyelő bizottság mandátuma lejárt, ezt követően sor került az új tisztségviselők megválasztására.
A Magyar Fajtatiszta Sertést Tenyésztők Egyesületének Elnöksége:
Elnök: Csóka Lajos
Elnökségi tagok: Ács József, Fekete Balázs, Dr. Kiss György, Machnicz Endre, Nagy Gyula, Pohner János, Rédai Illésné, Straub István, Dr. Técsy László, Vojkovics Gyula
A Magyar Fajtatiszta Sertést Tenyésztők Egyesületének Felügyelő Bizottsága:
Elnök: Ádám Tibor
A Felügyelő Bizottsági tagok: Dr. Horváth György, Ráczné Gyalog Stefánia, Schmidt Antal Zámbó István
Gresa Zoltán
Ügyvezető igazgató
Magyar Fajtatiszta Sertést Tenyésztők Egyesülete
Kaposvár
Forrás: Agrárágazat