Így termeszthetsz fagyöngyöt, segítünk a gondozásában!

A fagyöngy gondozása: hogyan neveljünk fagyöngyöt?

ZH
hirdetes

A téli ünnepek nem lennének ugyanolyanok a fagyöngy nélkül, amely csókolózásra inspirál, és kiegészíti a szezonális dekorációt. Maga a növény örökzöld, számos áttetsző fehér bogyóval. Gazdanövényeken nő, és határozottan kedvelsz bizonyos fajokat. Tudsz saját fagyöngy növényt termeszteni? Minden bizonnyal nevelhetsz fagyöngyöt beltéren egy kis fán vagy kint egy bejáratott dajkanövényen. Ismerd meg, hogyan termeszthetsz fagyöngyöt!

fagyöngy termesztése

Fagyöngy termesztése

A fagyöngy egy parazita növény, amely egy másik fáról él. Kedvenc gazdája az alma, a galagonya, a hárs, a nyár és a tűlevelűek. A növények magokat hordanak a bogyók belsejében. Legjobb frissen ültetni és március és április között szüretelni. Ellenőrizzük az általuk preferált gazdafákon a bogyók gyorsítótárát.

A fagyöngy gondozása és termesztése

Természetesen szükség lesz tápnövényre is, hogy a magok kicsírázhassanak és növekedhessenek. A fagyöngy beltéri termesztéséhez egy kis cserepes fára lesz szükség, hogy a magok rátapadjanak.

A gyümölcsös alma kiválóan alkalmas fagyöngy termesztésére, és ki is vethető. A növény parazita jellege azt jelenti, hogy tápanyagokat és nedvességet vesz el a gazdától, ezért legyél óvatos, hogy mely növényeket választod kivetni. A fagyöngy termesztéséhez csak friss bogyókat használjunk.

El kell távolítani a magot a bogyóból. Ehhez csak nyomjuk ki a magokat, majd dörzsöljük le a ragadós bevonat nagy részét. Öblítsük le a magot, majd ültessük el a magokat. A vadonban a fagyöngy a gazdanövényeken nő, de ez a feltétel azonban nem szükséges a csírázáshoz. 

A legtöbb fagyöngymagnak fényre van szüksége a csírázáshoz, de nedves magvakból is kihajthat. Használj cserepes keveréket nagy mennyiségű tőzeggel, ha a lakásban termeszted egy cserépben. Vess el több magot, és párásítsd be a táptalajt nedvességig. Helyezz fedelet vagy műanyagot a cserépre, és helyezd jól megvilágított helyre, ahol a hőmérséklet legalább 16 C-fok körül van.

hirdetes

A fagyöngyöt gazdanövénybe kell vinni, hogy növekedjen rajta, de a gyökeresedés szórványos lehet. Ideális esetben a magokat csak a gazdanövény kérgébe kell nyomni, és naponta meglocsolni vízzel, hogy nedvesek maradjanak. A csírázás több hónapig is eltarthat a fény-, nedvesség- és hőmérsékleti viszonyoktól függően. Egyes irányzatok szerint be kell vágni a gazdafa kérgét, és bele kell nyomni a magokat, de ez nem feltétlenül szükséges.

A fagyöngy palánták átültetése a gazdafára

Nem számít, hogyan ültetünk, a termés a csírázástól számítva négy-hat évig is eltarthat. Vágjunk be egy gazdafa kérgét az átültetéshez. A palánták készen állnak az átültetésre, ha több valódi levelük van. Helyezzük a gyökereket a levágott kéregbe, és nedves mohával töltsük fel. Tartsd párásítva a területet, amíg a palánta hozzá nem tapad a gazdához.

A fagyöngy gondozása

A fagyöngy nem hajlamos a rovarok által okozott károkra, és kevés betegséggel rendelkezik. A növények kétlakiak, ami azt jelenti, hogy mindegyik hím vagy nőstény. A lassú növekedés azt jelenti, hogy körülbelül a negyedik évben nem fogod tudni, hogy melyik van. Ha csak virágot kapsz, de bogyókat nem, akkor a növényed hím. Ezért fontos, hogy egyszerre több magot is elültessünk.

A fagyöngy gondozása minimális gondozást igényel, de érdemes némi extra mulcsozást adni a gazdanövénynek, mivel a fagyöngy elszívja az energiájának egy részét.

Alkalmazzunk műtrágyát tavasszal, figyeljük a gazdát a kártevők és betegségek problémáira, és öntözzük a gazdafát. A fagyöngy a negyedik év után felszáll, és nagyon szívóssá válik, még az is lehet, hogy kellemetlenné válik. Minden igényét a levegőből és a tápnövényből szerzi be. Egyes területeken, például Kaliforniában, a megelőzés és a védekezés jelenti a fagyöngy problémáját, amely futótűzként terjed.

Győződj meg róla, hogy nem okozol gondot az ültetéssel, amikor szabadon ültetsz, ugyanis, ha túl szaporodtak a fagyöngyök és aggodalomra ad okot, próbálj inkább fagyöngy növényt termeszteni beltérben.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Szentannai Sámuel Mezõgazdasági Szakközépiskola, Gimnázium és Kollégium

Szakközépiskola Képzések: Agrárközgazdasági és áruforgalmazó technikus; Mezõgazdasági... Tovább

hematóma (haematoma)

vérzésből származó jelenség, amikor a szövethézagokba ömlő vér kisebb-nagyobb üregben... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert Karácsonyi díszek kert Kertészet Növénytermesztés virágtermesztés