A legtökéletesebb sövénynövény – A fagyal bemutatása

A legtökéletesebb sövénynövény - A fagyal ültetése, gondozása, metszése

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Neveljünk sövényt fagyalból

A közönséges fagyal bemutatása

A közönséges fagyal (Ligustrum vulgare) az a növény, ami szinte az összes magyarországi kertben megtalálható. Ez pedig nem lehet a véletlen műve! Eredeti hazája egyébként Észak-Afrika, Kis-Ázsia, valamint Európa. Hazánkban találkozhatunk vele erdőkben, cserjésekben, a Bodrogközben, és a Bükk-vidéken. És, hogy miért kedvelik ennyire? A válasz egyszerű: a közönséges fagyal igénytelen, jó szárazságtűrő, kis gondozás mellett is mutatós. A növény három-ötméteres magasságot érheti el, ágai felfelé állók, levelei lándzsások, keskeny hosszúkásak, a telet kitűnően bírják. Virágai illatosak, általában június-júliusban nyílnak, termése fénylő fekete, gömb alakú. 

Így készül a tökéletes fagyalsövény! 

A közönséges fagyalból és a széleslevelű fagyalból készíthetünk tökéletesen szép, áthatolhatatlan sövényt. Mindkettő esetében erőteljes növekedésű, betegségekre nem fogékony, egyszerűen nevelhető növényekről beszélhetünk, amiket beszerezhet mindenki a faiskolákban földlabdásan, cserépbe ültetve, vagy szabadgyökerűként is. Ha sövényt szeretnénk létrehozni, akkor érdemes kötésben, kétsorban szabadgyökerű fagyalokat ültetni. Az ültetést ősz végére időzítsük, október vége, november eleje a legmegfelelőbb időpont, de egészen február végéig elvégezhetjük a műveletet.

hirdetes

Készítsük elő a talajt, érdemes felásni a területet, és a talajba keverni egy kis szerves anyagot, így még gyorsabban fognak nőni a növények. Ássuk meg az ültetőgödröt, ami kétszer akkora legyen, mint a gyökérzet, majd tegyük bele a növényt, és temessük be. Nem kell túlzsúfoltan ültetni a fagyalokat, egy méterre elegendő 4-5 növényt ültetnünk, kötésbe (de lehet egysorba is, attól függ, mennyire széles sövényt szeretnénk, egysorba elég 3 növényt ültetni). Ültetés során ügyeljünk arra, hogy a sorunk egyenes legyen mindvégig, ehhez feszítsünk ki nyugodtan egy zsinórt. Ha végeztünk az ültetéssel, minden esetben öntözzük meg a fagyalokat.

hirdetes

A fagyalsövény metszése

Amint meglátjuk, hogy kialakulnak az első új levelek, vágjuk le a növények tetejét, csökkentsük a szabadgyökerű fagyalok magasságát egyharmadukra – ettől válnak majd bokrosabbakká! A tökéletes sűrű, és szép sövény titka a folyamatos metszés, ezt sose felejtsétek el. Március-április környékén mindenképpen végezzük el a visszametszést, majd az év folyamán többször ejtsük meg ezt a műveletet. Sok sikert kívánok mindenkinek, leljétek örömöteket a fagyalsövényekben! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-08-31

Nevelj otthon rukkolát – egyszerűen konténerben vagy mikrozöldként

Tapasztald meg a friss rukkola ízét közvetlenül a saját otthonodból – neveld konténerben vagy mikrozöldként, és élvezd a frissességet minden étkezésnél!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-08-28

Megmutatjuk hogyan használd a csodás bio faecetet a poloskák ellen

A faecet nemcsak elűzi a kártevőket, hanem új életre kelti kertedet—természetes, hatékony, és környezetbarát megoldás, amire a növényeid is rábólintanak!

2024-09-03

Itt az almamoly következő generációja - küzdjünk most bio módszerekkel

Itt az almamoly kártevő következő generációja, így érdemes bio megoldásokkal védekezzünk a kártevő ellen, megőrizve az alma egészségét, a termés minőségét.

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

2024-09-02

A spenót többhullámos betakarítása - így lesz folyamatos a szüret

A spenót többhullámos betakarítása révén hosszabb időn keresztül, szakaszosan szüretelhetünk friss spenótot, biztosítva ezzel a maximális terméshozamot.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

duzzasztómű

hasznosítási céllal létesített vízszintszabályozó műtárgy, amely elzárja a vízfolyás... Tovább

123/2008. (IX. 16.) FVM rendelet

A szõlõfeldolgozás és a borkészítés során keletkezõ melléktermékek kivonására... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem