Ennek a növénynek ott van a helye mindenkinek a kertjében, mostani cikkemben bemutatom nektek a fagyalt, ami tényleg a kertek egyik legtökéletesebb sövénynövénye, tartsatok velem, és tudjátok meg, hogyan lehet áthatolhatatlan, meseszép fagyalsövényetek!
Röviden a fagyalnemzetségről
A fagyal (Ligustrum) az olajfafélék (Oleaceae) családjába tartozó nemzetség, fő elterjedési területük Dél-, és Kelet-Ázsia, illetve Ausztrália. Az európai kontinensen egyedül a közönséges fagyal számít honosnak. A fagyal nemzetségnek összesen ötven faja ismert, ezek közül a leghíresebbek a Távol-Keletről származnak. A fagyalok között szerepelnek örökzöld, télizöld, illetve lombhullató cserjék és kisebb, többtörzsű fák is.
Mi elsősorban a lombjukkal díszítő cserjéket ismerjük, melyeknek levelei egyszerűek, épszélűek és keresztben átellenesen állnak. Apró, fehér virágaik június-júliusban nyílnak, a hajtások csúcsain, termésük pedig többnyire fekete vagy kékesfekete bogyó, a madarak nagy kedvence.
Az egyik legismertebb fagyal – A széleslevelű fagyal
A széleslevelű fagyal (Ligusrtum ovalifolium) vagy másnéven télizöld fagyal az egész világon ismertté vált. Eredeti hazája Japán, de Magyarországon is gyakran ültetik, elsősorban sövényként. Ez a növény kedveli a napos, és a félárnyékos helyet, közepesen szárazságtűrő. Azért nevezik télizöld fagyalnak, mert enyhe teleken is zöldek maradnak a levelei, csupán a tél végén hullanak le.
Keményebb teleken viszont hamarabb leszáradnak, lefagynak a levelek, nagy hidegekben pedig még a vesszői is károsodhatnak. Három-ötméteres magasságot éri el, sűrű, felálló ágú bokrot nevel. Levelei fénylők, sötétzöldek, szélesebbek és merevebbek, mint a közönséges fagyalé. Nyár folyamán illatos bugavirágzatából fényes-feketén díszlő bogyótermések fejlődnek.
Talajtakarásra is alkalmas a fagyal
Mindössze az egyméteres magasságot éri el a talajtakaró fagyal (Ligustrum massif), ezért sokan kedvelik szegélyek, padkák, lejtők növényeként. Lombozata takarja a talajt, meggátolja a gyomosodást, júniusban még virágokkal is megörvendeztet, télen pedig sötétbordó terméseinek örülhetünk. Érdemes napra ültetni, de eltűri a félárnyékot is, tavasszal és ősszel metszve a virág-, és termésképződést megakadályozhatjuk. Most pedig ismerkedjünk meg a közönséges fagyallal, és nézzük meg, hogyan nevelhetünk belőle tökéletes sövényt, a következő oldalon ezt fogom elmondani nektek!