Ha szereted az izgalmas utakat, ösvényeket, imádod a veszélyt, akkor mindenképp meg kell nézned egyszer ezeket a helyeket. A világ számos pontján találhatunk olyan helyszíneket, ahova életbiztosítás nélkül nem is érdemes elindulnunk. Néhol a magasság, egyes helyeken az időjárás tesz próbára minket. Most bemutatjuk nektek a legveszélyesebb utakat.
Dades Gorge Road, Marokkó
Éves szinten rengeteg turista keresi fel a helyet, amit gyalogosan és kocsival egyaránt meg lehet közelíteni. Aki azt hiszi, hogy kocsival egyszerűbb lenne a feladat, ki kell ábrándítanunk, ugyanis így is eléggé veszélyes az útszakasz. Az út rengeteget kanyarog, végig felfelé kell mennünk és gyakoriak a visszafordító kanyarok. Aki itt lerobban, az valószínűleg jó darabig kénytelen várakozni, amíg segítség érkezik. Hasonlít egyébként az Erdélyben található Békási-szorosra, csak még durvább. Gyalogosan elég nehéz megtalálni a megfelelő ösvényt, ami a szoroson át vezet, az élmény azonban megfizethetetlen.
Yungas út, Bolívia
Bolíviában található ez a nagyjából 70 kilométer hosszú útszakasz. Másik neve már nem túl bíztató: a Halál útja. Rendkívüli veszélyességéről vált híressé, 1995-ben a világ legveszélyesebb útja címet is elnyerte. Becslések szerint 200-300 ember veszti el életét itt évente. Az útszakaszon rengeteg kereszttel találkozhatunk azokon a helyeken, ahol az autók a szakadékba zuhantak. Amint elhagytuk La Pazt, az út mintegy 4650 méter magasba emelkedik. Mielőtt a La Cumbre hágónál hirtelen 1200 méterre csökken Coroico városánál, elképesztően meredek sziklák tetején kanyarog. Az extrém lejtés miatt legalább 600 méteren keresztül az „ösvény” szélessége nem haladja meg a 3,2 métert, ráadásul a védőkorlát hiánya miatt nagyon veszélyes, sőt, eső, köd és por korlátozhatja a látási viszonyokat. Sok helyen a felszín sáros és laza. Egy helyi szabály meghatározza, hogy a lefelé ereszkedő sofőröknek soha sincs elsőbbségük, és mindig az út külső szélén kell haladniuk. Ez arra kényszeríti a gyorsabb járműveket, hogy lelassítsanak, vagy ha kell meg is álljanak és biztonságosan lejussanak.
El Caminito Del Rey, Spanyolország
Más néven a Király ösvényeként is szokták emlegetni, Málaga tartományban található, az El Chorro kanyon falára erősítve. 1901-ben a Chorro ésa Gaitaneo vízeséseknél kezdtek el építeni egy vízerőművet, ezzel az úttal próbálták megoldani az anyagellátást. Az út 1905-re készült el, a munkások építőanyagok és élelmiszerek szállítására használták, a karbantartás folyamatos volt. 1921-ben XIII. Alfonz spanyol király is végigment rajta a Conde del Guadalhorce védőgát felavatásakor, ennek kapcsán kapta az út a jelenleg is ismert nevét. Mivel a gyalogút karbantartása az elmúlt évtizedek során elmaradt, ezért több helyen le is szakadoztak belőle darabok, s így kifejezetten veszélyessé vált az átmenő forgalom számára. Egy méter szélesen és 100 méter magasan halad a folyó felett, 3 kilométer hosszan. Kapaszkodó szinte a teljes hosszában nincs, a beton járófelület hiányos, több darabja is leszakadt, a megmaradt részeket csupán az eredeti acél csőváz tartja a helyén. Karabinerrel rögzítve a modern acélkábel ugyan óv a lezuhanástól, de még így sem tud nagyobb súlyt megtartani. Az elmúlt évek során többen is lezuhantak az ösvényről, az 1999-ben és 2000-ben történt négy haláleset] után a hatóságok lezárták az út mindkét bejáratát. Innentől fogva tilos rajta az áthaladás, ám őrzés hiányában sok kalandvágyó turista még mindig megtalálja az ösvényhez vezető utat és áthalad rajta.
Atlanti út - Norvégia
Mintegy acélszálra felfűzött egzotikus igazgyöngy nyaklánc, úgy köti össze a Norvégia Atlanti óceáni részén fekvő parányi szigeteket a 64-es út. Az 1983-87-ig tartó építése alatt 12 hurrikán sepert végig rajta. A magyar útépítéshez szokott olvasónak elképzelhetetlen, hogy az építetését a befolyt útdíjakból képesek voltak fedezni, így 1999-óta el is törölték az úthasználati díjat a rajta átkelőknek. Akik az Atlanterhavsveien-t választják úti célnak, az úttal összekötött szigetek körül számos programot és látnivalót találnak maguknak, nem beszélve az északi népek legendás vendégszeretetéről és minden igényt kielégítő szálláshelyekről. Az óceán felett ívelő Atlanti út önmagában is élmény, de ha szerencsénk van, kaphatunk egy tengeri vihart a nyakunkba, és saját autónkból nézhetjük a fejünk felett összecsapó hullámokat.
Huashan, Kína
Huashan a Kínában található öt szent hegy egyiket. Már régóta a legveszélyesebb és a legcsodálatosabb hegysége egyben. A hegyet öt csúcs alkotja, melyek mindegyikén egykor egy-egy templom állt, mára már nem sok maradt fenn belőlük. Régebben csak nagyon szívós, kitartó remeték, buddhisták mászták csak meg, a 80-as évektől azonban a kínai diákok egyre népszerűbbé vált, a 90-es évek elején pedig már felvonók segítették az ide látogatókat. Az út nagyon veszélyes, ugyanis 2000 méter magasan húzódik, rendkívül keskeny, mint ahogy azt a videón is láthatjátok.