Nem mondjuk, hogy a világ jobb hely lenne a rovarok nélkül, hiszen nagyon fontos szerepet töltenek be a természet egyensúlyának fenntartásában, de abban biztosan mindenki egyet ért, hogy sem a viszkető csípésekre, se a rovarok által terjesztett betegségekre nem tartunk igényt.
Ha csak a szúnyogokat nézzük, ezek a kis vérszívók olyan betegségekért elterjedéséért felelősek, mint a Zika vírus, vagy a nyugat-nílusi vírus. Ott vannak még persze a mindenki által megvetett legyek is, amik több mint 100 kórokozót (kolera, tífusz, tuberkulózis, stb.) terjesztenek.
Nem csoda tehát, hogy olyan sokan fegyverzik fel magukat vegyi anyagokkal, hogy távol tartsák vagy elpusztítsák az apró kis kártevőket. Azonban ezek a hagyományos, erős szagú, gyakran egyszerűen büdös készítmények nem csak orrfacsaróak, hanem sokkal több mindennek ártanak környezetünkben, mint azoknak a rovaroknak, amiket megcélzunk velük.
A legtöbb rovarriasztó szer egy DEET (N,N-dietil-meta-toluamid) nevű hatóanyagot tartalmaznak, ami még második világháború alatt fejlesztett ki az Egyesült Államok hadserege a különféle szúnyogok, bolhák és legyek távoltartására. Veszélyes tulajdonságai ellenére a mai napig használatban van. Az ilyen anyagok számos egészségügyi veszélyforrással kerültek már párhuzamba, és a fejfájásoktól kezdve az émelygésen keresztül a rákig és az utódnemzési problémákig mindennel összekötötték őket.
Az olyan akut mellékhatások, mint az ideg-, szem vagy bőrirritáció, szédelgés, fejfájás, kimerültség, émelygés, és különféle mérgezések néha igen súlyosak, ritka esetben pedig akár halálosak lehetnek. A gyerekekre különös veszélyt jelentenek a rovarriasztó szerek, ugyanis negatív hatással lehetnek idegrendszerük fejlődésére.
Azonban írásunk nem csupán a rovarriasztó szerek pusztító hatásaira hivatott felhívni a figyelmet – ez egy ijesztően hosszú lista lenne. Ha szeretnéd természetes módon megakadályozni a rovarok által okozott kellemetlenségeket, akkor számos alternatív stratégiát is bevethetsz ellenük, amelyeknek semmi közük a boltban vásárolt mérgekhez. Nézzük, hogy mit is tehetsz, a következő oldalon folytatom!