A víz egy mindenki számára nélkülözhetetlen eleme életünknek, legyen szó akár a növényekről, állatokról, valamint rólunk, emberekről. Természetesnek tekinthető, hogy csapadékkal bármely évszakban találkozhatunk, akár esővíz vagy hó formájában, az adott évszaknak megfelelően. Nekünk, kertészeknek nagyon fontos, hogy a megfelelő csapadék mindig rendelkezésre álljon növényünk számára, hiszen a megfelelő víz hiányában kertünk nem mutatja azt a gyönyörködtető látványt melyet elvárnánk. Víz hiányában a növényeink illetve gyepünk hamar száradásnak indul, és lehet, hogy mikor eljutnánk oda, hogy orvosoljuk azt már késő. Így folyamatosan kell biztosítanunk a megfelelő mennyiségű vizet növényünk és gyepünk számára.
Habár hazánkban az évi csapadék mennyisége elegendő (500-800 mm) növényeink számára, az eloszlás már nem megfelelő. Gondoljunk csak bele, hogy egyre többször találkozhatunk nyáron hevesebb zivatarokkal, viharokkal, majd következhet egy aszályosabb időszak, mely alatt, lehet, hogy akár 2 hétig sem jut vízhez a növény. Ez azonban végzetes is lehet, mert miközben a szárazság tart (például augusztusban) a nap egyre nagyobb sugárzással perzselheti növényeinket.
Maga az esővízgyűjtés fogalma nem egy modern felfogás, egy, a mai fejlődő korban fejlesztett eljárás. Sokunk találkozhatott akár dédszülei, nagyszülei kertjében egy, a fal mellé kihelyezett hordóval, vagy műanyag tartállyal. Bizony azokat a hordókat nem csak ott felejtették felmenőink. Számukra talán még nagyobb kincs lehetett az ezekből a hordókból nyert víz újrahasznosítása, hiszen nekik még volt, hogy fizikai erővel kellett felhúzni a vizet a kút mélyéről.
Napjainkban is egyre több ember gondol arra, hogy kertjében kialakítson esővíz gyűjtésére alkalmas elemeket. Ezzel a megoldással amellett, hogy jelentős mértékű pénzt spórolhatunk meg, a víz rendelkezésünkre áll akkor is, ha egy hosszabb ideig elhúzódó szárazsággal állunk szemben. Hiszen ezek, az esővíz gyűjtésére alkalmas tartályok hosszabb ideig is képesek eltárolni számunkra a vizet és későbbi felhasználhatóságukat tekintve sem szűk a keret.
Esővíz gyűjtésére általában föld felszínén elhelyezkedő vagy földalatti esővíz gyűjtő tartályokat szoktak javasolni. Mind a kettő esetében elmondható, hogy egy hosszú távon időt álló befektetésről van szó. Ezekben a tartályokban, befogadóképességüktől függően, változó mennyiségű vizet tudunk tárolni.
A föld felszínén elhelyezett tartályok befogadóképessége viszonylag kisebb, mint a földalatti elemeké, de egyszerre több tartállyal is díszíthetjük kertünket. Egy tartály lehet 300 vagy akár 500 liter esővíz gyűjtésére is alkalmas. Hiszen ezek a kültéri tartályok messze túlmutatnak a rozsdás, kopott, régi hordókon, megjelenésüket tekintve, azt gondolhatjuk, hogy nem csak egy hasznos esővíz gyűjtőre ruháztunk be, de egy dekor elemre is a kertben.
A földfelszíni esővíz gyűjtők alján található egy csap, melyet megnyitva fel tudjuk könnyedén tölteni öntözőkannánk vagy egy slagot is csatlakoztathatunk rá, így kényelmesen meg tudjuk oldani növényeink öntözését.