Milyen feladatokat látnak el az erdőkertek növényei?
Az erdőkertekbe általában különféle gyümölcsfákat helyezünk el, a többi növény (bokrok, lágyszárúak, talajtakarók) pedig többnyire ezek támogatásáért felel, illetve sokuknak még szüretelhető termése is van. Minél több funkcionális növényt helyezünk el az erdőkertben, annál kevesebb feladatot kell magunkra vállalnunk.
Ilyen feladatok például: a nitrogén megkötése a levegőből a környező növények gyökerei számára, tápanyagok összegyűjtése a talaj mélyéről, és azok felszínre hozása, hasznos rovarok bevonzása és kártevők távoltartása, árnyék biztosítása a talaj és új palánták számára. Természetesen fontos feladatnak tekinthetjük azt is, hogy ezek a növények terméseket is kínálnak nekünk.
Milyen növényeket válasszunk egy erdőkertbe?
Az erdőkerteket javarészt évelő, vagy maghullató növények alkotják, pusztán azért, hogy ne kelljen minden évben újraültetni az egész erdőt. Természetesen akadhatnak köztük egynyáriak is attól függően, hogy mennyi időt szánnál évente az újraültetésre. Érdemes gyümölcsfákkal kezdeni. Ha kisebb terület áll rendelkezésedre, akkor válassz féltörpe változatokat. Ezeket ajánlott választani a kisebb törpe fákkal szemben, amelyek kisebb gyökérzetük miatt érzékenyebbek.
A nitrogénmegkötők a következő legfontosabb és leggyakoribb funkcionális csoport. Általában egy erdőkert 25%-át ilyen növények szokták alkotni. Ezek lehetnek fák (például júdásfa vagy fehér akác), virágzó növények (úgymint csillagfürt vagy szagos bükköny), talajtakarók (here vagy bükköny), ehető termésű bokrok (somtermésű ezüstfa), vagy akár olyan növények is, amelyek jóban vannak különféle nitrogén-megkötő baktériumokkal. Vannak növények, amelyek remekül alkalmasak arra, hogy összeszedjék a talaj tápanyagait, majd leveleik elhullajtásával (vagy a gyökerek elhalásával) visszaforgassák azt a talaj magasabb rétegeibe.
Remek jelölt erre a nadálytő, a csalán, és a közönséges cickafark is. Az erdőkertek egyik hátránya és szépsége is egyben, hogy nem lehet pontosan megjósolni, hogy hogyan is jönnek majd ki egymással a „családtagok” és az összes „lakótárs”. Mivel minden erdőkert egyedi, így a te feladatod lesz kitapasztalni, hogy mi működik, mi nem, és hogy mely kombinációk elégítik ki kertészeti igényeidet úgy, hogy közben saját maguk ellátásáról is gondoskodnak.