Erdély számunkra a világ egyik legcsodálatosabb és egyben legkülönlegesebb helye, sokszor jártunk már Erdélyben, de sajnos még nem elégszer, de azért így is láttunk rengeteg csodát, mint például a Gyilkos-tavat, vagy éppen a Madarasi Hargitát. A következő cikkben bemutatjuk nektek a 4 legcsodálatosabb erdélyi vízesést, egyben a következő úti céljainkat!
Fotó: Petru Valentin Oprea
Csorgókő vízesés
A székelyek vízesése, ami a Nagyküküllő forrásvidékén található. Tálasbércét jelző tábla környékén érdemes útba igazítást kérni, hogy merre található a csodálatos vízesés. Én úgy hallottam, hogy elég könnyen megközelíthető gépkocsival és gyalogosan egyaránt, mi viszont mindenképp a gyaloglás mellett fogunk dönteni, mivel hihetetlenül csodálatos errefelé a táj, máshol nem igazán látni ilyet!
Ha lehet hinni a híreknek, akkor 2-3 kilométeres túra után el is érkezünk a vízesést jelző táblához, valamint egy pihenőhelyhez. Innen már hallani is lehet a csobogást, szóval lehetetlen eltévedni innentől kezdve. A patak vize 7-8 méter magasról zúdul alá, de egyik ismerősöm azt mondta, hogy itt még nem szabad megállni, ugyanis a vízesés kétszintes, szóval érdemes megmászni a sziklát, hogy megcsodálhassuk az egészet!
A következő oldalon jön a többi csodálatos vízesés bemutatása!
A Krassó-Szörény megyében, a Bigéri Természetvédelmi Területe található vízesést egy patak táplálja, és a víz egy közel 8 méter magas, harang alakú mészkőtufán folyik le. A vízesés nagyon neves mezőnyben érte el az első helyezést, hisz olyan természeti látványosságokat utasított maga mögé, mint a folyó nélküli Asik-asik vízesés, Ausztrália vízszintes vízesései, vagy a New York államban található Eternal Flame Falls, amely mögött egy természetes örök láng ég.
A Bigar vízesés attól különleges, hogy nem egyetlen széles sugárban ömlik le a víz, hanem 45 apró párhuzamos szálra bomlik a vízfüggöny. A vízesés másik gyönyörű jellegzetessége a sziklán vastagon álló moharéteg, ami lágy, zöldes csillogást kölcsönöz az egyedülálló természeti látványosságnak.
Ezt a csodálatos vízesést Biharfüred közelében találhatjuk meg, ez az Erdélyi-szigethegység legmagasabb vízesése. Ma inkább Bohodei vízesésként ismerik, az érdekessége pedig abban rejlik, hogy a víz nem a semmibe zuhan alá, hanem a nagyon meredek sziklafalon csúszik le.
A patak összesen 97 métert esik több lépcsőben. A vízesést érdemes alulról megközelíteni, ugyanis ez az útvonal nedvesebb időben és télen is járható. Fel kell készülni azonban egy hosszabb programra, érdemes túrafelszereléssel érkezni a helyszínre és csoporttal megközelíteni a vízesést, a legmagasabb pont 1654 méter lesz. A látványért viszont megéri felküzdeni magunkat!
Ez a csodálatos vízesés Vidra község területén, Nemesi falu határában, a Kis-Aranyos völgyében, a Slatina patak befolyásától nem messze, a Mihoiesti és Avram Iancu településeket összekötő DJ 762 út közelben található, a Kis-Aranyos jobb partján szemben a Csigaheggyel.
A mésztartalmú víz a környéket bevonta mészréteggel, ennek következtében nagy mennyiségben keletkeznek csodálatos szépségű mészkő-képződmények a környéken. A vízesése egy fenyőfákat is tartalmazó, bükkfaerdőben lévő, paleozoikum kori kristályos mészkő küszöbön található. A víz 18 méter magasról zúdul alá, néha 25 méter szélesen is szétterül a függőleges falon. A vízesés körül 2.5 hektárnyi területet nyilvánítottak védetté.