Mindenki szereti az epret, én például nem is tudnék nélküle élni! Sokáig azonban nem tudtam finom lekvárt készíteni belőle, de szerencsére a nagymamám megosztotta velem a receptjét, ismerjétek meg ti is, imádni fogjátok!
Eperlekvár, eperszörp készítése - Miért olyan jó az eper?
Nem sokan tudják azt a tényt, hogy az eper eredetileg nem ínyencségnek számított, hanem gyógynövénynek, később pedig dísznövény lett belőle, gyümölcsként való fogyasztása csak a XIV. században kezdődött.
Az eperben sokkal több a C-vitamin, mint például a citromban vagy éppen a narancsban, kiváló magas vérnyomás ellen, segít az ízületi problémákon, és az ekcémán is. Emellett rendkívüli energizáló hatása van, serkenti a vérkeringést, és a méregtelenítő folyamatokat is jelentősen fokozza.
Eperlekvár, eperszörp készítése – Az eper felhasználása
Az eper egy rendkívül alak-, és formagazdag növény, aminek fajtái között szinte minden felhasználási célra találunk magunknak valót. Friss fogyasztás esetén fontos a termés alakja, mérete, zamata, érési ideje, valamint tárolhatósága.
A konzerv-, és hűtőipar számára a közepes nagyságú, egyenleges felületű, tömör húsú, világosvörös színű termés felel meg, ami még mélyfagyasztás után is megőrzi tulajdonságait. Az epret fogyaszthatjuk nyersen (cukrozva a legjobb, de tejszínhabbal is fenséges), viszont alkalmas süteményekbe, gyümölcstortákhoz, gyümölcsborokhoz is.
Eperlekvár, eperszörp készítése – A legismertebb eperfajták
A magyarországi fajtakínálat nagyrészt külföldi fajtákból áll, azonban vannak értékes magyar fajták is, ilyen például a Fertődi 5 vagy a Kortes. A külföldi fajták közül a holland példányok érzik magukat a legjobban hazai körülmények között.
Nagyon régóta a hazai kertek tagja a Gorella, ami nagyon jó tulajdonságainak köszönheti népszerűségét. Ugyanígy megtalálható nálunk még a Marmolada, az Elsanta, a Gerida, vagy a Sella. Most pedig nézzük az eperlekvár és az eperszörp receptjét, a következő oldalon folytatom, érdemes lapoznia egyet mindenkinek!