Nagyszüleink idejében az volt a természetes, hogy a ház körül szaladgálnak az állatok, emlékszem, mindig volt kutya, macska, nyúl, disznó, és nem utolsósorban rengeteg tyúk. Manapság ez megváltozott, ma már a kutyák bent alszanak ágyban, párnák között, tyúkot pedig azért nem tartanak, mert állatkínzásnak tartják…
A tyúktartás nagyon messzire nyúlik vissza
Kínából származó csontleletek utalnak arra, hogy a tyúkok háziasítására már az i. e. 6. évezredben sor került, viszont teljesen megbízható bizonyítékok csak i. e. 2500-2100-ból vannak, amelyek az Indus környékéről származnak. Az első európai leletek a korai jégkorszakból valók. A fennmaradt dokumentumokból kiderült, hogy az akkori tyúkok még jól tudtak repülni, kevésbé voltak területhűek, ezért ólakban tartották őket. Az ókori görögök sárból készítettek mesterséges keltetőkemencéket, így keltették a tyúkok tojásait.
A tyúktartás változásai
Az én emlékezetemben úgy él, hogy a háznál mindig helye van a tyúknak. Nagyszüleinknél nemcsak tyúkok voltak, hanem mindenféle állat, kutya, macska, liba, kacsa, nyúl, és természetesen disznó is. Akkoriban még szinte mindenhol rendeztek disznóvágásokat (ha szeretnéd tudni, milyen volt régen egy igazi, falusi disznóvágás, katt ide, és olvasd el korábbi cikkünket), és igen, az állatokat is haszonállatként tartották – többnyire.
Mára elképesztő változásokon ment át minden, itt a modern világ, amikor az internet, és a közösségi média irányít mindent, és mindenkit. Az állatok áldozatok, az emberek többsége elitéli az állatok tartását. Bocsánat, nem a tartását, hanem a mikéntjét. Ma az, aki szabadban tartja a kutyáját, macskáját, azonnal ki van kiáltva állatkínzónak – elképesztő, ami egy-két Facebook csoportban folyik, javaslom, hogy ha messzire kerüljétek el ezeket.
És igen, ott tartunk, hogy az emberek nem tartanak tyúkokat, és hogy miért? Azért, mert a tyúktartással kizsákmányoljuk szerencsétlen állatot – bravó…És akkor még csak a tyúktojásokról beszéltünk, mi van a levágással? Eszméletlenül nagy bűn, csak azért tartani állatot, hogy megegyük a tojásait, majd őt magát is elfogyasszuk…
Régen pedig bevett szokás volt, és megnyugtatlak, a boltok polcaira sem csak úgy került oda az a bizonyos csirkemell. Sok embertől hallottam egyébként, hogy nála végelgyengülésben halna meg csak a szárnyas állat is, nincs ezzel baj, viszont abba érdemes belegondolni, hogy a háztáji tartás még mindig sokkal állatbarátabb megoldás, mint a nagyüzemi tartás. Most pedig nézzük, milyen előnyei lehetnek annak, ha valaki tyúkot tart a portáján, a következő oldalon erről fogok beszélni!