Gyomnövények, melyek gyógynövények is egyben

Ehető gyomok a kertből!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
Ehető gyomnövények

Fehér libatop (Chenopodium album)

Ez a fürgén növekedő nyári gyom fekete magokat terem, amelyek a fehérjében gazdag rizsparéj rokonai. Hozzátartozójához hasonlóan a fehér libatop is nagyszerű fehérjeforrás, nem is beszélve arról, hogy A-vitamint, kalciumot, foszfort és káliumot is tartalmaz. A magokhoz hozzájutni azonban nem a legegyszerűbb feladat, de a sokkal elérhetőbb fiatal, zsenge szárak és levelek is tartogatnak néhány tápláló meglepetést, amiket érdemes kihasználni. Akár nyersen, akár sütve is fogyaszthatók, ha az ember szeretné valamire lecserélni a spenótot. A fehér libatop leveleiből készített tea egyesek szerint segít az emésztési problémák megoldásában és a gyomorfájást is enyhíti.

Papsajtmályva (Malva neglecta)

A papsajtmályva íze minden, csak nem a mályvához hasonló. A gyökeréből készített tea enyhén zselés állagú, nyugtató hatását pedig az emésztő és a vizeletkiválasztó rendszerekben fejti ki. A többi felsorolt gyomhoz hasonlóan a papsajtmályva leveleit is fiatal korukban érdemes fogyasztani, és más zöldségek is helyettesíthetők vele. A magtokok is ehetők, és rengeteg fehérjét tartalmaznak.

hirdetes

Kövér porcsin (Portulaca oleracea)

A kövér porcsin minden más leveles zöldségnél több omega-3 zsírsavat kínál. Gazdag ezen kívül A-, C- és E-vitaminokban, magnéziumban, kalciumban, káliumban és vasban is. Kínában már rég óta alkalmazzák természetes gyógyírként – levelei rovarcsípések, hasmenés és aranyér kezelésére is alkalmazhatók. Savanyú, sós íze matt nem mindenkinek nyeri el a tetszését, de levesekhez és főzelékekhez hozzáadva ez könnyedén elrejthető. Sok helyen megtalálható a járdák mentén és repedéseiben, de érdemes kevésbé gyakran járt, tisztább helyről begyűjteni.

Nagy útifű (Plantago major)

A rendkívül elterjedt nagy útifű alkalmazható többek között helyileg is, égési sérülések, csípések és egyéb sebek kezelésére. Ízben ugyan a fiatal, zsenge levelek vannak előnyben, de az érettebb, sötétebb levelek is nyugodt szívvel fogyaszthatók nyersen vagy megfőzve. Mindössze száz grammnyi nagy útifűben annyi A-vitamin található, mint egy nagyobb répában, de B1-vitamin és riboflavintartalma miatt is érdemes megemlíteni.

Réti here (Trifolium pratense)

Ez az aranyos kis virág nem csak a méhek számára érdekes. Indiában mér régebben is használták gyulladásgátlásra. Sokak szerint a rákos betegségek ellen is hatékony, azonban ezt a szakemberek már megcáfolták. Persze ettől függetlenül tele van kalciummal, krómmal, magnéziummal, niacinnal, foszforral, káliummal, tiaminnal és C-vitaminnal. Izoflavonokban is gazdag, amelyek a tüszőhormonokhoz hasonló hatást fejtenek ki a szervezetre, így fogyasztása csak kisebb adagokban ajánlott.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes