A sárgarépa évelő növény, a zellerfélék családjába tartozik, többnyire húsos, ehető, általában narancssárga színű gyökeréért termesztik. Rendkívül gazdag karotinban, melynek több pozitív hatása is van egészségünkre nézve. De mégis hogyan is termesszünk répát a konyhakertünkben?
A répa, és az egészségre gyakorolt jótékony hatása
A répákat fogyaszthatod nyersen, vagy akár reszelve salátában más zöldségek társaságában. Főzve főzelékbe, levesbe, vagy püré formában is tökéletes lehet. Szeletekre vágva, mártással kísérhetik az ételeket. Ezek mellett magában, dinsztelve vagy párolva is fogyasztható. Végül, készíthetünk belőlük tortát, ivólevet. Zöldjét szintén felhasználhatod – levesbe téve értékes olajokat nyerhetünk ki belőle. Azon kívül, hogy antioxidánsai kifejezetten fontosak, gyulladáscsökkentő hatása van, emellett karotin, és vitamintartalma is magas. A népi bölcsesség is sok erényt tulajdonít a répának: például állításaik szerint „kedvességet, szerethetőséget kölcsönöz fogyasztójának”. A zöldjéből készült főzet – egy marék két pohár vízhez - fogyasztása a nagyszülők szerint segít legyőzni a fekélyt. A szépségápolás szempontjából, lehetséges reszelt húsából maszkok készítése, esetleg testápoló folyadékként a leve is felhasználható.
Hogyan termessz sárgarépát?
Mint a legtöbb gyökérnövénynél, a répákat sem kell palántázni, csak le kell őket ültetni, szórványos vetéssel. A termesztése lágyabb talajt igényel, homokkal, amely biztosítja a természetes vízvezetést. Arra figyelj, hogy a föld kavicsoktól, rögöktől, illetve kövektől mentes legyen, ezzel segítve, hogy a répa ne ágazzon el fejlődés közben. A jó növekedés érdekében, a répának szüksége van rendszeres öntözésre az ültetést követő első hónapban, nitrogénre a szárfejlődéséhez, valamint káliumra a gyökérfejlődése során. A fejlődésének folyamata nagyjából 2 – 6 hónap között történik, de ez több dologtól is függ. Amennyiben az időjárás enyhébb, a vetési időtartam kihúzódhat október végétől július elejéig, a betakarítás pedig májustól októberig. Kerüld a petrezselyem, a paszternák, vagy zeller ültetését sárgarépasoraid közelébe, ugyanis a sárgarépalégy is megtámadhatja őket, ami nagy ellenségük. Ültess inkább e növények helyére póréhagymát, ugyanis e két növény tökéletesen képesek egymás mellett fejlődni.
Tudtad?
Az első répa nem narancssárga volt, inkább a citromsárga illetve fehér közé lehetne színét behatárolni. Csak a XVIII. században, Hollandiában alakult ki a sárgarépa ma is jellegzetes színe. A feledésbe merülés után, manapság kezdik el újra felfedezni a sárgarépák ősi változatait, melynek színei akár sárgák, lilásabbak, pirosasabbak, és fehérebbek is lehetnek.