Az őszi kertek legszebbje – Termesszünk díszkáposztát

Az ősz üde színfoltja – Termesszünk díszkáposztát!

Szélesi Ferenc Főkertész, ZH
hirdetes
A díszkáposzta termesztése

A díszkáposzta termesztése

A díszkáposztát termeszthetjük virágágyakban, de mesés dísze a balkonládáknak, a dézsáknak, és a cserepeknek is. Magjait nyár közepén kell elvetnünk, majd négy-hat hete palánta korában cserepekbe kell ültetnünk, lehetőség szerint egyesével. A díszkáposzta jól fejlődik átlagos, középkötött földben, de érdemes árnyékos helyet választani a számára, mert mint azt már említettem az előző oldalon, kevesebb fényben sokkal szebb, színesebb leveleket fejleszt. A tél beállta előtt kikerülhet a balkonládába, vagy a virágágyásba, de tovább nevelhetjük cserépben is, de ebben az esetben érdemes átültetnünk ismét. A fagyok beálltáig tartsuk nedvesen a díszkáposzta földjét, nedvesítsük egy-kétnaponta vízpermettel a leveleit. 

hirdetes

A díszkáposzta gondozása

A díszkáposzta akár a -10-12 Celsius fokos hőmérsékletet is képes elviselni károsodás nélkül, ezért az első tavaszi virágok megjelenéséig díszítheti az erkélyt, a kertet, vagy a bejáratot. A fényigénye közepes, jól bírja a tűző napot is, de ilyenkor nem megfelelő a színeződése. A hőigénye is közepes, vagy inkább kicsi, 8-12 Celsius fok alatt színesedik a legtökéletesebben, viszont a már teljesen kifejlett egyedei a magasabb hőmérsékletet is jól tűrik.

A díszkáposzta felhasználása

A díszkáposzta valamennyi fajtája színtől, mérettől függetlenül ehető, bár némelyik íze kissé kesernyés nyersen. Színes levelei salátástálak, körítések, hidegtálak meseszép díszei lehetnek, ugyanakkor savanyított, vagy száraz állapotban fogyaszthatjuk önállóan, sőt, még főzeléket is készíthetünk a segítségével, az elkészítési mód hasonló a kelkáposztához. 

A díszkáposzta szaporítása

Leginkább magról szaporítható a díszkáposzta, ezeket a magokat pedig tavasszal kell elültetni palántaföldbe, majd a kis palántákat az éjszakai fagyok elmúltával kiültethetjük a kertbe. Ha cserépben, vagy balkonládában szeretnénk nevelni a káposztát ősszel, akkor még egyszer át kell majd ültetnünk. Tavasszal napos helyre ültessük, nyáron öntözzük egyenletesen, mivel vízigénye magas. Ősszel, ahogy csökken a hőmérséklet, úgy csökkentsük a locsolást is. Sok sikert kívánok mindenkinek a díszkáposzta termesztéséhez, leljétek sok-sok örömötöket benne! 

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

megtermékenyítés

a hím és a női ivarsejt egyesülése; a megtermékenyített petesejt a zigóta. Az állatokban a... Tovább

mágneses magtisztító (trifolin gép)

a lucerna és a lóhere gyommagvaitól való megtisztítás eszköze. Működése a kultúrmagvak... Tovább

Tovább a lexikonra
Zöldség