Tudd meg te is, hogyan kell metszeni a díszcserjéket

Díszcserjék ritkító-szépítő nyesegetése - Így metszük a cserjét!

ZH, NA
hirdetes

Mutatósabb, szebb bokorforma és gazdagabb virágzás lesz a jutalma annak a kertésznek, aki rendszeresen metszi a díszcserjéit. Legtöbbjük nem igényel munkás beavatkozást, csak egy kis ritkító, szépítő nyesegetést. A tél végén a nyáron virágzó díszcserjéket kell metszeni. A korán virágzóakkal várni kell addig, amíg elvirágoznak.

Ha szebbé szeretnéd varázsolni a díszcserjéket, akkor most megtudhatod, hogyan teheted meg

Díszcserjék metszése és ritkítása

 
 
 
A tél végén a nyáron virágzó díszcserjéket kell metszeni. A korán virágzóakkal, mint például az aranyfával (elterjedt, nem szakszerű nevén aranyvessző, aranyeső), a törpemandulával, a téli jázminnal, a bokorfűzzel vagy a szilvarózsával várni kell addig, amíg elvirágoznak. Ha nem így tennénk, éppen a viráguktól, a kora tavaszi díszüktől fosztanánk meg őket. Ezeket közvetlenül a virágzásuk után metsszük meg.
 
 
Fontos viszont, hogy ne késlekedjünk, mert ha akkor avatkozunk be, amikor már sok új hajtást hoztak, nagyon legyengülnek a visszavágástól. Így jobb, ha abban az időszakban már elő sem vesszük a metszőollót, mert a korán virágzóakat nem minden esztendőben, hanem két-három évenként kell metszeni. Ifjítsuk őket, azaz tőből kimetsszük az elöregedett, már gyengén virágzó részeket, a bokortörzsből előtörő hosszú vesszőknek pedig a harmadát levágjuk. Ezzel egyúttal meg is ritkítjuk a bokrot és helyet adunk az új hajtásoknak. További részletek a következő oldalon.
hirdetes
 

Díszcserjékkel a szebb kertért

E csoportba tartozik többek között az aranyeső (latin nevén Laburnum), az orgona, a nyári orgona, a pukkanó dudafürt, a trombitafolyondár, a fagyal, a kúszó lonc, a hóbogyó, a gyöngyvirágcserje, a gyöngyvessző, a rózsalonc, a lilaakác, a hamis jázmin vagy jezsámen, a nyári tamariska és a mályvacserje. Metszésük során az előző évi vesszők közül a fejlettebbeket 4-6, a kevésbé fejletteket 2-3 rügyre vágjuk vissza.

Ezzel kétségtelenül erőteljesen avatkozunk be, azonban ne féljünk, mert ennek nyomán sok új hatás képződik, amelyek azután majd gazdagon be is rakódnak virággal. Ám ha ezt a beavatkozást elhagyjuk, a bokroktól csak gyenge hajtásnövekedést várhatunk, amelyen kevesebb virág fejlődik majd, és az is apróbb marad.

Ilyen a fagyal, a boglárkacserje, a mályvacserje, a fehér som, a pukkanó dudafürt, a gyöngyvirágcserje és a jezsámen. Ezeket ne vágjuk vissza erőteljesen (mert nehezen újulnak meg), hanem csak az elöregedett, legyöngült bokorrészeiket metsszük ki tőből, hogy a napfény bejuthasson a koronába.

A lilaakác

Kivételt képez a népszerű lilaakác is, mert virágai az idősebb részeken, azoknak is az oldalelágazásain fejlődnek. Ezeket az oldalelágazásokat vágjuk vissza minden évben erőteljesen, 2-3 rügyre. Ne aggódjunk, a növény jól bírja a metszést, és az erős visszavágás nyomán nagyobb, szebb virágokat hoz majd.

 

Forrás: EU-Info

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

10/2006. (II. 3.) FVM rendelet

a Duna Borvidéki Régió szabályzatáról A szõlõtermesztésrõl és a borgazdálkodásról... Tovább

allotrop módosulatok

az elemeknek különböző molekulaszerkezetű, s ennek folytán különböző molekulatömegű és... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem