A díszcserjék metszéséről röviden

Ideje metszeni a díszcserjéket!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Mindent elmondunk nektek, amit csak tudnotok kell a díszcserjék tavaszi metszéséről, gondozásáról, ezek a nagyon hasznos tanácsok sokat fognak segíteni abban, hogy ezek a növények csodálatosan szépek legyenek egész évben! 

Hasznos információk a díszcserjék metszéséhez

Díszcserjék őszi metszése

Fagymentes időben a metszéssel jó lesz sietni, ha azt akarjuk, hogy időben végre tudjuk hajtani a metszés után lemosó permetezést is! De ne essünk neki mindennek! Sok tavasszal virágzó cserjét csak virágzás után metsszünk, különben nagy igyekezetünkben a leendő virágaitól is megszabadítjuk.

Még kihajtásuk előtt, kora tavasszal érdemes metszeni a késői virágzású cserjéket, mivel ez fogja eredményezni a nyári virágzás sokaságát. Ezek a növények júniustól egészen a fagyok beálltáig nyílnak, ilyen növény például a cserjés pimpó, a mályvacserje vagy éppen a gyöngyvessző.

Erősebb visszavágást igényelnek az idősebb növények, itt nem csak a beteg, elhalt részeket vágjuk le, hanem a túlságosan öreg ágakat is érdemes is eltávolítani. Fiatalabb cserjék esetében a vastagabb, előző évi vesszőket 5-8 rügyre, a vékonyabbakat 1-3 rügyre vágjuk vissza. Fontos tudni azt is, hogy néhány faj nem igazán szereti a metszést, ilyen például a fehér som illetve a boglárkacserje. Ezen növények esetében ügyeljünk arra, hogy csak a beteg, elhalt növény részeket, illetve az elöregedett ágakat vágjuk le, más ágakat ne bántsunk!

hirdetes

Ne féltsük a későn virágzó félcserjéket sem, ugyanis erőteljes metszést igényelnek, az idős részeket akár tőből is kivághatjuk, ugyanis az alsó rügyekből szépen kihajtanak. Ilyenkor remek alkalom nyílik arra, hogy alakítgassuk ezeket a növényeket, ha a tavalyi évben csak pár ágat hoztak, akkor érdemes drasztikus metszést alkalmazni. További hasznos információk a következő oldalon! 

Díszcserják metszése ősszel

Az olyan növények esetében, amik csak a termésükkel illetve a vesszőjükkel díszítenek, elengedhetetlen a kora tavaszi metszés, ugyanis csak akkor lesz elég idejük a termésképződésre, ha elvégezzük a metszést időben. A metszést kihajtás után végezzük, de csak akkor, ha túlburjánzott a növény.


Azok a növények is igényelnek metszést, amik lombfakadás előtt virágzanak. Ezeket a növényeket elvirágzás után metsszük meg, ilyen növény például a téli jázmin vagy a babarózsa.


A késő tavasszal, nyár elején virágzó cserjéket is kora tavasszal célszerű metszeni. Ilyenek a jezsámenek (Philadelphus), a rózsaloncok (Weigela), a gyöngyvirágcserjék (Deutzia). Metszésük ne legyen erőteljes, mert az alapi részekből nehezen újul meg.


Lomblevelű örökzöld cserjék esetében alakító metszés végezhető. Ilyen növények a babérmeggyek (Prunus laurocerasus fajták), mirtuszloncok (Lonicera nitida, L. pileata), kecskerágók (Euonymus), magyal (Ilex), korallberkenye (Photinia), prágai bangita (Viburnum x pragense)


Örökzöld lomblevelűekből készült sövény esetében évente 2-3 alkalommal végezzük el a metszést. Ebben az esetben a fiatal hajtásokat minél több elágazásra, hajtásképződésre kell serkenteni. Ilyen növény a fagyal (Ligustrum), a puszpáng (Buxus), a japán kecskerágó (Euonymus japonicus), a júlia borbolya (Berberis julianae).

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

túlsarjadzás (vadhús)

A sarjadzó szövetnek a sebgyógyulását (a behámosodást) zavaró túlműködése.Többnyire a... Tovább

halászat

a mg. egyik sajátos ága, amely magába foglalja a halak és más víziállatok tartását,... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem