Hasznos tudnivalók a díszcsalán gondozásáról - így legyen meseszép díszcsalánod

A díszcsalán gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Egy valamire való kertdesigner jól tudja, hogy a szabadban nem csak a virágok, hanem a növények levélzete is a látvány részét képezi. Ha pedig a levelekről van szó, akkor nincs még egy olyan növény, ami utolérné a díszcsalánok megigéző szépségét.

Ismerd meg a díszcsalánt

A díszcsalánoknak számtalan kitenyésztett fajtája létezik, és bár a tenyésztők eleinte csak a növények színeivel és mintázatával foglalkoztak, az utóbbi időben olyan szempontok is előtérbe kerültek, mint a naptűrés, a késleltetett virágzás, a gazdagabb szárnövekedés és a speciális növekedési habitusok, mint például a kompakt forma.

Hogy miért érdemes a te kertedben is díszcsalánt nevelni? A következő képek beszéljenek helyettem:

Melyik fajtát érdemes választani?

A számtalan szín- és mintakombináció könnyedén a bőség zavarába ránthatja az embert. Mindemellett érdemes észben tartani, hogy a napfény, a hőmérséklet és más körülmények tovább befolyásolhatják a színek intenzitását. A sötétebb színű fajták általában jobban tűrik a napfényt, míg a világosabb díszcsalánok inkább az árnyékosabb helyeket kedvelik, ahol a napfény nem égetheti meg őket.

hirdetes

A reggeli napfény és a foltokban érkező délutáni árnyék általában ideális körülményeket biztosít az egységes levélzet megőrzéséhez. Egy másik fontos tényező a levelek textúrája, ami legalább olyan változatos lehet, mint a színösszeállítások. A díszcsalánok növekedési habitusaik alapján három kategóriába sorolhatók: egyenesen növők, kerekek és lelógók.

Ültetés és gondozás

A díszcsalánt a legtöbben árnyékban élő növénynek tartják, de a legideálisabb levélszínekhez a már említett reggeli napfény és a részleges délutáni árnyék jelentik az ideális fényviszonyokat. A legtöbb fajta jól érzi magát részleges árnyékban és hasonlóan részleges napfényben. Néhány változat meglehetősen sok napfényt képes eltűrni, ha elegendő vizet kapnak, hogy ne száradjanak ki. Vigyázz, mert a túlzott talajnedvesség levélhullást és betegségeket okoz számukra.

A díszcsalánokat akkor ajánlatos kiültetni a szabadba, miután az utolsó fagy is lecsengett, és a talaj legalább 16°C-ra melegedett. Tápláld őket rendszeresen vízben oldódó műtrágyákkal, különösen ha növénytartóban neveled őket. A megfelelő alak megőrzéséhez néhány hetente csípd vissza őket, hogy megakadályozd a virágnövekedést.

A legelőnyösebb megjelenés érdekében közvetlenül a levelek felett vágd vissza a szárakat, és ne hagyd meg a csonkukat. A virágok növekedésének megelőzésével elérheted, hogy a növény több erőforrást fordítson a levélzet dúsítására – a díszcsalánokat pedig ezért szokás tartani. A következő oldalon még több hasznos információ vár rátok! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

nyálzás (nyálfolyás)

a normális v. fokozott mennyiségben termelődött nyál az állat szájából a külvilágra... Tovább

vírusfertőzések megállapítása

A biztos ->kórisme felállításához a legtöbbször labor vizsgálatokra van szükség. A... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés virág