A cukorbetegség (másnéven: diabetes mellitus) a gyakran előforduló anyagcsere-rendellenesség. Fő jellemzője a szénhidrát-felhasználás zavara. Szövődményei következtében romlik a beteg életminősége és életkilátása.
A cukorbetegség
Magyarországon a KSH adatai (Az előrejelzések alapján 2010-re a világon 210 millió felett lesz a cukorbetegek száma.) alapján már 2005-ben több mint 500.000 ember szenvedett cukorbetegségben, és körülbelül ennyien lehetnek azok akikben tudomásukon kívül jelen volt a betegség. Ennek legfőbb magyarázata, hogy a gyakran előforduló 2. tipusú cukorbetegség enyhe tünetekkel jár, így nehéz észrevenni meglétét. Szintén százezres nagyságrendű azon emberek száma is, akiknél a szénhidrát-anyagcsere olyan enyhébb zavara fordul elő, amely még nem minősül cukorbetegségnek, de az eltérés a normál anyagcseréjűektől már kimutatható. Ezt csökkent glükóztoleranciának nevezzük .
Vércukorszint normál értéke:
Fontos tudnivaló, hogy a vércukor normál értéke éhgyomri állapotban 4,0 - 5,0 mmol/l körüli, de mindenképpen 6,0 mmol/l alatt van. Étkezések után a vércukorszint átmenetileg megemelkedik, de egészséges egyénben két órával az étkezés után 7,8 mmol/l alatt kell, hogy maradjon. Cukorbetegségről akkor beszélünk, ha az éhgyomri vércukor értéke 7,0 mmol/l, vagy e feletti, az étkezések után két órás mérték pedig 11,1 mmol/l, vagy ennél magasabb. A vizeletben normális körülmények között cukor nem mutatható ki, cukorbetegségben viszont megjelenhet.
A jelenleg érvényes meghatározás szerint cukorbetegség akkor áll fenn, ha az éhgyomri vércukorérték ismételten 7,0 mmol/l vagy magasabb, és/vagy a cukorterhelés során a 120 perccel későbbi érték 11,1 mmol/l vagy magasabb. Ha az éhgyomorra mért vércukor 6,1 - 6,9 között van, azt károsodott éhomi vércukorértéknek nevezzük. Ha a cukorterhelés során a 120 perces érték 7,8 - 11,1 mmol/l között van, az a csökkent cukortolerancia. Ez a két eltérés még nem azonos a cukorbetegséggel, bár már fokozott érrendszeri rizikót jelentenek. Az ilyenkor bevezetett életmódváltozások hatására még van esély a cukorháztartás normalizálódására. Életmódrendszerünk kutatásai kimutatták, hogy szénhidrátszegény diétával sikeresen visszafordítható, visszaállítható a normál vércukorszint,
A cukorbetegség az orvostudomány mai állása szerint gyógyíthatatlan betegség, amelyben a szervezet nem tudja a táplálékból nyert szőlőcukrot (glükózt) hasznosítható energiává alakítani. Életmódrendszerünk kutatásai kimutatták, hogy szénhidrátszegény diétával sikeresen visszafordítható, visszaállítható a normál vércukorszint,
Sejtjeink működéséhez energiára van szükség, melyet szervezetünk a szőlőcukor "elégetéséből" állít elő. Táplálkozás után megemelkedik a vércukorszint, és ez a hasnyálmirigyet fokozott inzulin elválasztásra serkenti. A termelődő inzulin segíti a sejtek szőlőcukor felvételét és raktározását, ezzel optimalizálva a vércukorszintet. A szőlőcukor sejtekbe való felvétele és raktározása az inzulin nevű hormon feladata. Az inzulin a hasnyálmirigy által termelt hormon, mely a normális vércukorszint szabályozásáért felelős.
Cukorbetegségben a szervezet egyes sejtjei nem képesek a vérből a szőlőcukrot felvenni, így éheznek, különböző panaszokat és működési rendellenességet okozva. A vérből a szőlőcukor a vizelettel kiürül, sok vizet vive magával.
Kezeletlen esetben a betegségnek hosszútávon az egész szervezetre kiható szövődményei alakulhatnak ki, de gondos életmód és táplálkozási szokásokkal és folyamatos kezelés mellett ezek minimálisra csökkenthetők.
A cukorbetegségnek két fő típusát különböztetjük meg:
1-es típus cukorbetegség.
Más néven inzulinfüggő vagy fiatalkori cukorbetegség.
Ilyenkor a szervezetben kevés az inzulin, vagy teljesen hiányzik.
Leggyakrabban gyermek vagy serdülőkorban diagnosztizálják. Autoimmun jellemzőket mutat. Legfőbb jellemzője, hogy hirtelen alakul ki, mert a hasnyálmirigy pusztulása miatt az inzulintermelés leáll.
Az 1-es típus cukorbetegség okai és kockázati tényezői:
A betegség sokszor fiatalkori vírusfertőzés következménye, melytől a szervezet védekező sejtjei a hasnyálmirigy belső elválasztású sejtjeit támadják meg, de nem zárhatók ki a genetikai tényezők sem.
1-es típus cukorbetegség tünetei:
A tünetek szinte mindig hirtelen (napok, hetek alatt) jelentkeznek.
- megnövekedett vizeletürítés
- kóros szomjúságérzés
- gyors testsúlycsökkenés
- kimerültség
- gombás fertőzés
- homályos látás
- végtag zsibbadás
1-es típus cukorbetegség szövődményei:
A cukorbetegeknek megvan a lehetősége, hogy egészséges emberekhez hasonló életmódot folytasson. Ha viszont a betegséget nem kezelik, nem fordítanak rá kellő figyelmet, súlyos szövõdmények alakulhatnak ki.
A szövõdmények mindenkét cukorbetegség formájában hasonló módon alakulnak ki; ez a tény a diabéteszszindróma egységét bizonyítja. A szövõdményekért elsõsorban a magasabb vércukorszint felelõs.
Hiperglikémiás ketoacidózisos kómában a szervezet vegyhatása savas irányba tolódik el, ami magas vércukorszinttel jár együtt, az inzulinhiányos anyagcsere felborulásának súlyos formája.A hiperglikémiás, ketoacidotikus kóma lényege, hogy a keringésben nincs inzulin s emiatt az anyagcsere-folyamatok dekompenzálódnak. A beteg inzulin és megfelelõ összetételû folyadék nélkül rövidesen meghal. (Nem keverendő össze programunk egyik sarkponjával, a ketózissal.Oka, hogy a test kevés szénhidráthoz jut. Ez normális folyamat, amit az egészséges szervezet szigorúan szabályoz. A ketonok a vizelettel ürülnek, esetleg a lehelettel. A szénhidrátszegény táplálkozás során ez a folyamat – főleg az elején – a súlyvesztés állapotában jellemző.)
Tünetei:
- száraz nyálkahártyák
- gyengeség
- hányinger és hányás
- csökkent izzadás
- alacsony vérnyomás
- zavarodottság
- gyenge reflexek
- kóma
- gyümölcs vagy acetonos lehellet
- alacsony pulzus
Hipoglikémia - vércukor 3,0 mmol/l alá csökken.A hipoglikémiás kómát inzulin vagy egyes vércukorcsökkentõ gyógyszerek túladagolása idézheti elõ. Enyhébb esetekben vegetatív, súlyosabb esetekben tudatzavar, tudatvesztés alakul ki. Cukoroldat a tüneteket általában gyorsan megszünteti.
Vércukorszint csökkenés tünetei:
- szapora szívműködés
- fokozott izzadás
- remegés
- gyengeség
- éhségérzet
- homályos látás
- zavartság
- eszméletvesztés
Mi a teendő hipoglikémia esetén?
A betegnek gyorsan felszívódó cukortartalmú folyadékot (pl. kóla, gyümölcslé, tej) illetve szőlőcukrot, majd lassabban felszívódó szénhidrátot kell fogyasztania (pl. keksz). A műzliszelet különösen jó, mert gyorsan és lassan felszívódó szénhidrátot is tartalmaz. Súlyos esetben intravénás glükóz, vagy vércukorszintet emelő glukagoninjekció bőr alá vagy izomba történő beadására kerülhet sor. A gyakori hipoglikémia azt is jelentheti, hogy módosítani kell a gyógyszeres beállítást. Hipoglikémiás epizód után nem szabad autót vezetni! A cukorbeteg a személyes iratai között mindig tartson magánál egy feljegyzést ( "diabéteszkártya" ), amely feltünteti a kezelés részleteit és a sürgős esetben értesítendő személy(ek) telefonszámát. Esetleges felmerülő kérdéseivel forduljon orvosunkhoz Dr. Kator Miklóshoz, vagy kérdezze online dietetikai tanácsadónkhoz.
Az idült szövõdményeket általában két csoportra osztják. Specifikus szövõdmények: vese-, szemfenék-, és idegrendszeri komplikációk. Súlyos esetben ezek látásvesztéssel, illetve veseelégtelenséggel is járhatnak.
Nem specifikus szövõdmények elõfordulhatnak diabétesz nélkül is, de cukorbetegségben korábban és gyakrabban lépnek fel. Legsúlyosabbak a szívkoszorúér-betegség, következménye szívinfarktus, az agyi erek súlyos érelmeszesedése, illetve az alsó végtagi verõérszûkület, -elzáródás.
Mindkét típusú cukorbetegség vezethet olyan szövõdményekhez, amelyeket a tartósan magas vércukorszintnek a véredényekre és az idegekre gyakorolt hatása okoz. Ilyen betegségek például a szívkoszorúér-betegség, a stroke és a vesebetegség, valamint az idegkárosodás és a lábfej elégtelen vérellátása, ami súlyos esetekben csak amputációval kezelhető. A cukorbetegek retinopátiája, a szem ideghártyájának károsodása vakságot okozhat.