A zöldségesek polcai tömve vannak a friss, finom cukkinivel. Egyre több és jobb cukkinis recepttel találkozom én magam is. Egyértelműen ki lehet jelenteni, hogy ez a zöldség a nyár sztárja, szerencsésnek mondhatja magát, akinek a kertjében is megterem. De nemcsak a nyár, hanem a tél sztárja is lehet: a cukkini tartósításához hoztam most néhány tippet!
El lehet tenni télire a zsenge cukkinit?
Na ná, hogy el! Még annó nagymamamámtól tanultam meg, hogy mindent el lehet tenni a télre, sőt kell is, ha szeretnénk elkerülni a téli nyavalyákat. Csupán a megfelelő technikákat kell ismerni hozzá. Mi a megfelelő technikája a cukkini elrakásának? Hogyan lehet eltenni a cukkinit télre? Igazából több módszer is van, amiket alább be is mutatok nektek. Válasszátok ki a cukkini tartósításának legszimpatikusabb módszerét ti magatok a listáról! Egyébként egy kis plusz infóval is tudok szolgálni: a cukkini viszonylag sokáig tárolható hűvös helyen, nagyjából 2 hétig felhasználhatod, tehát nem kell rögtön tartósító technikát keresned, ha csak a hétvégén lesz időd cukkini sajtot csinálni!
Cukkini tartósítása fagyasztással
Amióta minden háztartásban van fagyasztó sokkal könnyebb a kukába került ételek számát csökkenteni. Szinte minden ételt le lehet fagyasztani (csak az nem mindegy hogy hogyan, mennyi időre), és ez alól a cukkini sem kivétel. A cukkini tartósításának szerintem a legegyszerűbb módja a fagyasztás. Azt azonban tudni kell, hogy a cukkini fagyasztása után pépes, vizes zöldséget kapunk, amit zamatosan fogyasztani nem nagyon lehet, de olyan ételekhez felhasználni, mint cukkini krém, krémleves, omlett, cukkini alapú muffin, cukkini roppanós igen. A cukkinit szeletelve fagyaszd le nejlon zacskókba csomagolva, kiolvasztáskor pedig a nedvesség felitatásához használj papírtörlőt, ha szükségét érzed.
Cukkini tartósítása savanyítással
Nekem azt hiszem ez a cukkini tartósítási technika lesz a kedvencem. Imádom a savanyúságot, és a cukkinit és, a kettő együtt meg….Lássuk hogyan tartósíthatod a cukkinit savanyítással! 4 cukkinihez körülbelül 3 dl vizet és 5 dl ecetet kell használni, illetve fűszereket ízlés szerint, az ajánlott: só, bors, kapor, mustármag, kurkuma, fokhagyma. Akár más zöldségekkel is párosíthatod. Mindenképpen sötét, hűvös helyen tárold a savanyú cukkinit tartalmazó befőttes üvegeket, hiszen a napfény hatására könnyen megromlanak.
Cukkini tartósítása szárítással
Manapság egyre divatosabbak a szárított zöldségek, amik nagyon alakbarát, és egészséges nassolnivalónak számítanak. A cukkiniból is könnyedén lehet szárított finomságot készíteni. Hogyan? Vágj vékony cukkini szeleteket, majd levegőn szárítsd ki őket, a recept szerint nem közvetlen napfényre kell tenni! Olyan tippeket is olvastam, miszerint sütő alacsony főfokozatában is kiszárad, de nagyon alacsonyra kell állítani, és éjszakán át bent hagyni. Oliva olajjal, fűszerekkel is lehet ízesíteni. Mindenképpen légmentesen zárható tasakba tárold!
Cukkini tartósítása olajban
Egy másik különleges módszer a cukkini tartósítására az olajban elrakás. Az olajban tartósított cukkini remek kiegészítője lehet salátáknak, tésztáknak vagy előételeknek. Az előkészített cukkinit először blansírozd, majd rétegezd befőttesüvegbe fokhagymával, rozmaringgal, bazsalikommal, és öntsd fel jó minőségű olívaolajjal. Az olaj nemcsak megőrzi a cukkini ízét, hanem fűszeres aromát is ad neki.
Cukkini lekvár – igen, jól olvastad!
Ha valami igazán különlegesre vágysz, próbáld ki a cukkini lekvár készítését. Bár szokatlanul hangzik, a cukkini semleges íze miatt remek alapja lehet édes lekvároknak is. Cukorral, citromlével és egy csipetnyi fahéjjal vagy vaníliával főzve izgalmas és egyedi ízkombinációt hozhatsz létre, amely remekül illik pirítósra vagy palacsintába is.