A Lelépő oldalán találtunk rá a „Csodarét”-re elkeresztelt csodahelyre, ami egyhajúvirág legnagyobb hazai populációjával rendelkezik, és hamarosan virágzik. Egy könnyed tavaszi túrára mindenkinek ajánljuk ezt a helyet!
Tavaszi csodahely a Kiskunsági Nemzeti Parkban
Annyi csodálatos hely van kishazánkban, hogy csak említés szerint felsorakoztatni őket egy lapra, több órahosszáig, sőt lehet, hogy egy teljes napig tartana. Szerencsére természeti kincsekből sincsen hiány, amit leginkább tavasszal, és nyáron lehet kiélvezni. A most bemutatott hely még éppen hazánkon belül található, de annyira szép, hogy még a határt is érdemes lenne átlépni miatta! Mivel hamarosan a tavaszra lapozzuk a naptárunkat, a hosszú, hideg, és szürke tél után, úgy gondoltok, hogy ti is örülni fogtok egy ilyen csodaszép helynek, ami tele van, vagyis hamarosan lesz sok ezer rózsaszín virággal. Egy kellemes tavaszi sétára, kirándulásra keresve sem lehetne jobb helyet találni.
Tavaszi csodahely Ásotthalomnál
Az egyhajúvirág legnagyobb hazai populációja Ásotthalomnál található, ahol nemrégiben végezték el az ilyenkor szokásos karbantartási, rendbetételi folyamatokat a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai, hiszen várják, hogy előbújjanak a csodás virágok. Mivel a terület fokozottan védett, nem szabad a virágokhoz hozzáérni sem, nemhogy letépni és hazavinni, természetvédelmi értéke kétszázötvenezer forint!
Az egyhajúvirágokról…
Mit kell tudni ezekről a különleges virágokról, az egyhajúvirágokról? Először is azt, hogy a Bulbocodium vernum latin elnevezésre hallgatnak, másodszor pedig azt, hogy Európában a közép- és magashegységekben őshonosak, méghozzá a hegyi réteken. Hazánkban nem igen jellemzőek ezek a virágok, bár nagy helyeink sincsenek…. de néhány helyen megtalálhatóak (a Dél-Kiskunságban, a Nyírségben, a Gödöllői-dombvidéken). Illetve Ásotthalomnál nagyon nagy számban, bónuszként más csodaszép növények is vannak!
Tavaszi csodahely az Ásotthalmi-láprét
Az elkövetkezendő hetekben akár hatvanezer egyhajú virág is kinyílhat a Körös-éri Tájvédelmi Körzethez tartozó Ásotthalmi-lápréten,a mi már az 1990-es évek eleje óta jelentős természetvédelmi terület. A helyeik csak „Csodarét”-ként hivatkoznak rá. Tudni kell, hogy a Duna-Tisza közének ez az egyik legértékesebb területe, és egyben az egyik legszebb is,a mit idén tavasszal tényleg érdemes lesz meglátogatni. Nemcsak ez a különleges virág, hanem további 250 faj található itt, nagyon izgalmas lápos, homokos sztyeppés, nádas környezetbe. Plusz infó: a virágzásra a nemzeti park sétát szervez, egészen pontosan 2024. március 16-án Krnács György természetvédelmi őrkerület-vezetővel.