(Fotó forrása: Hannes Grobe/Wikimédia)
A csirimojó termesztésének története
Már az ősidőktől fogva ismert a csirimojó Dél-Amerika északnyugati részén, a magjai elsőként 1629-ben érkeztek Mexikóba, ahol azóta is nagyon nagy népszerűségnek örvend. Ebben az időszakban kezdték meg termesztését Közép-Amerika más országaiban, valamint Peruban is.
Az európai kontinensre 1757-ben került át, ekkor jelent meg Spanyolországban. Érdekesség, hogy egészen a XX. századig csak és kizárólag házikertekben nevelték, az első európai ültetvények ekkor jelentek meg Granadában és Sierra Nevada hegyein. Ott is csak azért, mert egy súlyos járvány miatt kipusztultak a narancsfák, és a csirimojóval szerették volna elvégezni a pótlásukat. Összesen 106 hektáron nevelték 1953-ban.
Jamaica szigetén 1786-ben, Hawaii-on 1790-ben, az olaszországi Reggio Calabria megyében pedig 1797-ben jelent meg. Az Amerikai Egyesült Államok szárazföldi részein 1871-ben kezdték meg a termesztését, 1878-tól kezdve megpróbálták betelepíteni Szingapúrba is, de nem a növények nem viselték el a trópusi éghajlatot. Indiába és Sri Lanka szigetére 1880-ban került, itt még ma is termesztik, de csak kis mennyiségben. Madeira szigetére 1897-ben telepítették, ezután megjelent Észak-Afrika számos országában is.
A csirimojó felhasználása
A csirimojó gyümölcse rendkívül ízletes már önmagában is, azonban utóérő, tehát az éretlenül leszedett termést pár napig utóérlelni kell. Ha már érett és puha, kettévágják és kanállal kivájják a belsejét, Mexikóban rácsepegtetnek néhány csepp citromlevet is. A magokat eltávolítják, a gyümölcsöt pedig felhasználják salátákhoz, fagylalthoz, zseléhez, illetve más édességekhez.
Kolumbiában a levét ki szokták facsarni, majd citrom hozzáadásával üdítőitalt készítenek belőle. A gyümölcs egyébként cukrot is tartalmaz, ebből adódóan alkoholos italok is nyerhetők belőle. A csirimojó magjait sem szabad kidobin, azokat összetörve tökéletesen használható rovarölőszerként – viszont nagyon kell vele vigyázni, ugyanis, ha az összezúzott magvakat is tartalmazó lé szembe kerül, akkor látáskárosodást okozhat!