Egyéb opciók a talajmelegítésre
Ha nem szeretnél talajmelegítőre költeni (ami akár otthoni kerted egyik legdrágább kelléke is lehet), akkor egyéb megoldásokkal is megpróbálhatod biztosítani az ideális csírázási hőmérsékletet növényeid számára. Az egyik opció például embereknek készült melegítőlapokat használni, lehetőleg alacsony fokozatra állítva. Ha ezeket választod, akkor légy nagyon óvatos öntözéskor, mert elektromos készülékek, és nem feltétlenül vízállóak! Egy másik opció szabadtéri égősorokat helyezni a tálcák alá. Ezek használat közben felmelegszenek, és melegen tartják a talajt. Ügyelj rá, hogy valami megtartsa felettük a tálcát, nehogy a talaj súlya összetörje az égőket!
A páratartalom szerepe a csíráztatásban
A páratartalom szintén fontos tényező, ha a magok csíráztatásáról van szó. Amikor elülteted őket, bizonyára azonnal meg is öntözöd a talajt, hiszen a magoknak nedvességre van szüksége a csírázáshoz. Azonban ehhez fontos, hogy ez a nedvesség kellő ideig meg is maradjon a mag körül. A legtöbb magnak szüksége van ugyan nedvességre, de nem szabad, hogy folyamatosan vizesek legyenek.
Továbbá ha levegőfújással fűtött szobában vagy, vagy van a közelben egy fatüzelésű kályha, a levegő talán túl száraz lesz a magok számára. A növények szenvedni kezdenek, ha a páratartalom 30% alá esik. Ha vízpermetet használsz sima locsolás helyett, akkor azzal nem csak a talajt, hanem a levegőt is nedvesebbé teheted. Ha fatüzelésű kályhával fűtesz, helyezz rá egy vízzel teli teáskannát.
Ettől a víz párologni kezd majd, és ezzel párásabbá teszi a szoba levegőjét. Ez nem csak a növényeknek, hanem neked is jót tesz majd. Persze használhatsz kifejezetten párásításra készült berendezéseket is erre a célra. Továbbá érdemes valamilyen átlátszó színtelen műanyag vagy üvegfedővel letakarni csíráztató tálcáidat, mert a pára nehezen vagy sehogy nem tud kiszökni ezek alól.
Szellőztetés
A párásítás alapfeltétele, hogy mellette a helységnek jó szellőzést is kell biztosítani. Egy ventilátor például segíthet a páratartalmat körbemozgatni a szobában, elkerülve ezzel a penészképződést. Fontos, hogy sehol ne ragadjon meg a nedvesség. Ha csíráztató tálcáidat műanyaggal vagy üveggel takarod le, akkor szellőztesd ki őket, amint észreveszed, hogy a pára cseppek formájában elkezd lecsapódni bennük, különben problémáid lesznek a penésszel.