Csiga ellen a kertben természetes módszerekkel egy kertész tanácsaival

Csiga ellen természetesen: egy kertész hasznos tanácsaival

Kiss Jázmin, kertész
hirdetes

Az idei tenyészidőszakot heves esőzések és erős szél jellemezte, amelyek ideális körülményeket teremtettek a meztelen csigák és csigák elszaporodásához. Ezek az állatok komoly károkat okozhatnak a kertben, ezért sokan keresnek hatékony megoldásokat a természetes védekezésre. Íme néhány bevált módszer, amelyekkel csökkenthetjük a csigák számát a kertben.

csigák ellen a kertben

Miért veszélyesek a csigák a növényekre?

A csigák veszélyesek a növényekre, mert károsítják a leveleket, palántákat és terméseket, ami lassítja a növények növekedését és csökkenti a terméshozamot. Rágásuk lyukakat hagy a leveleken, ami rontja a fotoszintézist, és különösen kedvelik a fiatal palántákat, amelyeket egy éjszaka alatt elpusztíthatnak. A termések megrágásával azok minősége is romlik. Emellett a csigák nyálkája gombás és bakteriális fertőzéseket terjeszthet, amelyek tovább gyengítik a növényeket. Éjszakai aktivitásuk miatt nehéz időben észrevenni és kezelni a kártételt. Gyors szaporodásuk pedig rövid idő alatt súlyosbíthatja a problémát, ha nem lépünk közbe megfelelő módszerekkel.

Nedves fadeszkák használata csiga ellen

Az egyik leghatékonyabb módszer a nedves fadeszkák használata. Este egyszerűen helyezzük le a fadeszkákat a kertben, majd reggel megfordítva távolítsuk el az alatta rejtőző csigákat és meztelen csigákat. Ezután a csigákat át lehet helyezni olyan területre, ahol kevésbé okoznak kárt.

hirdetes

Korlátok és akadályok csigák ellen

Hatékony korlátokat hozhatunk létre különböző anyagokból, például kerámiavesszőkből, éles kagylókból (például zúzott kagylóhéjakból), szabadalmaztatott természetes csigariasztókból vagy akár rézből. Ezek az akadályok megakadályozzák, hogy a csigák elérjék a növényeket.

Csiga élőhelyek csökkentése

A kert rendben tartása és a csigák számára kedvező élőhelyek csökkentése szintén fontos lépés. Gyakran vágjuk le a füvet, tartsuk rendben az utakat, távolítsuk el a korhadó alsó leveleket, és tisztítsuk meg a növények körüli területet a törmeléktől. Ezzel kevesebb búvóhelyet biztosítunk a csigáknak.

Növények mennyiségének növelése és öntözési szokások változatása

Mindig érdemes körülbelül 20%-kal több növényt termeszteni, mint amennyire szükség van, hogy legyen tartalék a csigakárok esetére. Emellett nagyobb növényeket ültessünk át, hogy ellenállóbbak legyenek a csigákkal szemben. Az öntözést inkább reggel végezzük, és a növény tövére koncentráljunk, nem pedig az egész ágyra, hogy ne nedvesítsük túl a talajt, ami vonzza a csigákat.

Csigák kézi gyűjtése

Ha a csigák száma mégis megemelkedik, esténként kimehetünk a kertbe kézi gyűjtésre, amikor a legaktívabbak. Ez a módszer időigényes lehet, de hatékonyan csökkenti a csigák számát.

Biológiai védekezés a csigák ellen

Végső megoldásként a biológiai védekezés is hatékony lehet, például a meztelen csiga-fonálféreg alkalmazása. Ezeket egyszerűen vízzel hígítva önthetjük a kerti ágyásokra, különösen akkor, ha a szomszédos telkekről is érkeznek csigák a rossz gazdálkodás miatt.

Tartsuk fenn az egyensúlyt: a csigák fontosok!

Fontos megjegyezni, hogy a meztelen csigák és csigák létfontosságú szerepet játszanak az ökoszisztémában, mivel eltávolítják az elhalt és bomló anyagokat. Az általunk okozott egyensúlyhiányok gyakran vezetnek a csigák elszaporodásához, ezért a természetes védekezés és a kert ökológiai egyensúlyának fenntartása a legjobb megoldás.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vörösvérsejtek

A vérnek a vöröscsontvelőben képződő, hemoglobintartalmú alakos eleme. Az emlősállatok... Tovább

baromfi elnevezései

naposcsibének, naposlibának, naposkacsának, pulykapipének, gyöngyöspipének, galambfiókának... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Kertészet Környezetvédelem Növényvédelem