Közeleg a tél, egyre hidegebbek a nappalok és az éjszakák egyaránt, Érdemes odafigyelnünk ilyenkor a cserepes növényeinkre, hogyha szeretnénk tavasszal is szép virágokat látni a kertben. Most elmondjuk a legfontosabb tudnivalókat.
Mik a cserepes növények?
Cserepes növénynek minden edényben, cserépben, ládában tárolt növény. Ilyenek a szobanövények, amelyeket nyáron a szabadba teszünk. De ide tartoznak az edényes örökzöldek is.
Kint teleltethető konténeres növények
Néhány kinti cserepes növény némi védelemmel akár -12° C-ig is a szabadban maradhat. A formára metszett bukszusok kint teleleltetett és fagyalok például nyugodtan áttelelhetnek a szabadban. Őket augusztus 20. után már ne tápozzuk. A tél folyamán több alkalommal meg kell őket öntözni, különben kipusztulhatnak.
Az edényt béleljük ki, vagy csomagoljuk be fóliával. Majd helyezzük őket szorosan egymás mellé, és szigetelőnek tömködjük ki a teret szalmával, falevelekkel vagy az edényeket és a növényeket gyékénnyel tekerjük körbe.
A kint telelő cserepes növények cserepeit burkoljuk be dupla zsákvászonnal, kartonpapírral, vagy akár régi szőnyeggel, de a nem kívánatos csapadék ellen rövid időre rásegíthetünk műanyagfóliával is. Komolyabb zimankó esetén további hőszigetelésre alkalmas a szalma, melyet a növény ágai közé is juttathatunk, mielőtt összefognánk a burkoló anyagot.
Mikor van itt a költözés ideje?
A trópusi szobanövények helye már odabent van. A többi dézsás növény még maradhat. Figyeljük az időjárás-jelentést, de ne feledjük, egy enyhe éjszakai fagy nem mindig árt, sőt ellenállóbbá teszi növényeinket, és elpusztítja kártevőiket. A hibiszkuszok ezzel szemben már 10 fok alatt lehullajtják leveleiket, vagy komolyabb kárt szenvednek!
Beköltöztetés előtt
A beteg, különösen gombafertőzés, egyéb kórokozók okozta fertőzés jeleit mutató növényektől szabaduljunk meg! Ha bevisszük őket, szinte biztos, hogy megfertőzik egészséges növényeinket. Ha mindenképp meg szeretnénk menteni, a beteg növényi részeket bizonyos korlátokon belül eltávolíthatjuk. Távolítsuk el az elszáradt, megsárgult vagy megpenészedett leveleket. Ezzel csökkenthetjük a megtelepedő károsítók számát, illetve fékezhetjük a terjedésüket. A beteg növényeket azonnal különítsük el, és kezdjük meg a védekezést. Használjunk szabad forgalmú, lehetőleg felszívódó szereket. A következő oldalon további részletek várnak, megéri lapozni egyet!