Kukoricalisztnek
A kukoricaliszt egy sokoldalú, gluténmentes alternatíva, tele fehérjével, rosttal, B-vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Ez a liszt a kukoricakenyér alapvető hozzávalója, de akár pizza tésztát, süteményt, és számos egyéb pékárut is lehet készíteni belőle. Ehhez persze szükséged lesz egy darálóra, és néhány könnyedén beszerezhető adalékanyagra is.
Kukoricaszirup
A kukoricaszirup egy folyékony, természetes édesítőszer, amelyet sütéshez és cukorgyártáshoz is szokás használni. Vannak persze más természetes szirupok, és ott a méz is, de bizonyos receptekhez kifejezetten kukoricaszirupra van szükség, mert megakadályozza, hogy a cukor újrakristályosodjon. A házi változat íze kevésbé erős, mint a bolti kukoricaszirupé, mert kevesebb cukor van benne, de még így is nagyon édes tud lenni, enyhe kukoricás utóízzel.
Pár további érdekesség
Felhasználhatjuk főzve köretnek, vagy köretek kiegészítésére, más zöldségekkel együtt savanyúságnak; saláták igen kedvelt kiegészítője, de mélyhűtve tartósíthatjuk is. Üzletekben konzerváltan kapható. Beérett állapotban őrölve, lisztként, vagy daraként a kukoricás ételek alapanyaga.
Csaló árusok a nyári kukoricaszezonban sokszor takarmánykukoricát próbálnak meg eladni a vevőknek, pedig ízben nagy a különbség a két változat között.
A kukoricát az Óvilágba először Kolumbusz Kristóf hozta be 1493-ban. A spanyolok és a portugálok terjesztették el a 16. sz. elejétől Afrikában, Ázsiában, Ausztráliába pedig a hollandok, angolok vitték el a 17–18. században.