A csalán tea
A tea elkészítése: Csészénként 1 púpozott evőkanál csalánt leforrázunk, fél perc múlva leszűrjük. Naponta 1-4 csészényit fogyasztunk el belőle. Ajánlat: Reggeli előtt fél órával 1 csészényit, napközben 2 pohárnyit, este 1 pohárnyit kortyonként elfogyasztani - 4 héten keresztül. Cukor hozzáadása nélkül fogyasszuk, de a kamilla, vagy mentateával, kevés mézzel ízesíthetjük. Idült betegségek esetén, fokozzuk a napi adagot akár 2,5 literre, és a kúrát 1-2 hét múlva ismételjük meg. Tavasszal és ősszel 1-2-3 hetes kúrát mindenkinek ajánlok.
A hasznos csalán
Ez a sokszor igen kellemetlen növény hasznunkra lehet a kártevők és a gombák elleni védekezésben is. Ha a csalánlevet a növényekre permetezzük, akkor azok bőrszövete megvastagodik, a gombabetegségek nehezebben telepednek meg rajtuk, és a kártevők is nehezebb tudják átszúrni a levelet. Azaz a csalánlé elsősorban megelőzésre szolgál, mivel a növényeknek idő kell a bőrszövetük megvastagodásához. A kártevők és kórokozók ellen közvetlenül nem túl hatásos. Erősen fertőzött növények esetében először használjunk kémiai növényvédőszereket. Kiegészítésül, hatásfokozó szerként azonban a csalánlé minden esetben alkalmazható.
A csalánpermet
Készítése: Gyűjtsünk össze egy kiló csalánhajtást és tegyük egy 4-5 literes edénybe. A nyári napon az erjedés hamarosan beindul, amelyet igen erős, kellemetlen szag jelez. Tíz nap múlva az oldatot szűrjük át és hígítsuk fel ötszörös mennyiségű vízzel. Ezt használjuk később a permetezésre.