Permetezzünk csalánlevéllel - ismerd meg jótékony hatásait te is!

Védjük növényeinket csalánlevéllel!

GE.
hirdetes

A nagy csalán régóta ismert gyógynövény, már az ókori rómaiak is használták gyógyászati célokra és főzelék készítésére. Nem mellesleg a növények védelmében is nagy szerepe van. Ki látott már olyan csalánt, ami tetves vagy éppen gombás lenne? Szerintem senki. Éppen ezért elkezdtünk kísérletezni azzal, hogy csalánlevéllel permeteztük a növényeket, a hatás nem maradt el valóban! Most elmondjuk nektek is, miért érdemes csalánlevéllel permetezni. 

Védjük növényeinket csalánlevéllel

A csalán

Hazánk egész területén előfordul. Évelő, lágyszárú, kétlaki növény. A csalán vadon élő populációit gyűjtik. A leveleket és a hajtást tavasztól őszig lehet gyűjteni. Gyűjtéskor a növényt sarlóval vagy kaszával levágják, a leveleket alulról fölfelé lefosztják, ehhez a művelethez kesztyűt vagy drótspirált használnak. A leveleket és a hajtást tiszta, szellős, árnyékos helyen vékony rétegbe kiterítve, gyakran megforgatva szárítják. A jó minőségű szárítmány sötétzöld színű, és az ujjak között morzsolva porrá válik.

A csalánlevél

Levelének és hajtásának enyhén antibakteriális hatása van. A csalánlevélben hisztaminszerű anyagok, növényi savak és ásványi sók találhatók. Felhasználható vizelethajtó, "vértisztító" teák alkotóelemeként, továbbá reuma és köszvény kezelésére is. A csalánlevélből klorofillt állítanak elő. Vizelethajtó hatású, serkenti az anyagcserét.

hirdetes

A csalánlevél frissen és szárítva is nagyon jó hatásfokú. Teának a zsenge felső leveleket szedjük. Hatása: vértisztító, vérképző, vízhajtó, regeneráló. Fejfájás, szédülés, vashiányos betegségek, vércukor csökkentésére, ekcéma, reumatikus panaszok kezelésére, megelőzésére használjuk.

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

atkák (Acariformes)

az ->vízeltlábúak törzsébe, a pókszabásúak osztályába tartozó rend. Kis testűek, a fajok... Tovább

hőszennyezés (termikusszennyezés)

a természetes vizek káros hőmérséklet-emelkedése. A felmelegedés következtében a víz... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem