A csalánra nem szabad egyszerű gyomnövényként tekinteni – rendkívül sok jótékony hatása van, melyet nem csak egy-egy elkészített csalántea kapcsán használhatsz ki! Most ismerd meg, mennyire változatosan felhasználhatod ezt a szuper növényt!
A csalán felhasználása
A nagy csalán gyakran kéretlenül nő kertünkben, ráadásul a legtöbb helyen találkozhatunk vele – akár útszéleken, egy-egy erdős, füves területen. Ebből az okból kifolyólag rengetegen gyomnövényként tekintenek rá, mégis számtalan gyógyhatását megkülönböztethetünk, arról nem is beszélve, hogy méltatlanul mellőzzük – nem csak vitaminokban, hanem ásványi anyagokban is gazdag.
A csalánból éppen gyógynövény mivolta végett gyakran készítenek teát – ez a leveleivel ízesített folyadék közismerten vízhajtó hatású, gyulladáscsökkentő. Azonban, amiről már kevesebben tudhatnak, hogy a reumatikus eredetű megbetegedésekre, a köszvényre is hatásos lehet. Emellett segíti az emésztési problémák megoldását, a bélhurut kezelését, valamint a magas vérnyomást is képes stabilizálni. Glükokinintartalma pedig a vércukorszintedre lesz majd jó hatással.
Növényünk magas cseranyag-, valamint növényi savtartalommal bír, de vasban, klorofilban, ásványi sókban is gazdag. B-, illetve C-vitamin tartalma sem elhanyagolható.
Hogyan érdemes gyűjteni és feldolgozni a csalánt?
Mint láthatjuk, egyáltalán nem érdemes gyomként kezelni – amennyiben megjelenik udvarunkon, telkünkön vagy kertünkben, érdemes azt kihasználnunk!
Érdemes étrendünkbe is beépíteni, ugyanis így lesz képes legjobban kifejteni majd emésztéssegítő és szívvédő tulajdonságát. Ehhez viszont tudnunk kell, hogy hogyan és mikor érdemes elvégeznünk gyűjtését. A csalán szedésének főszezonja elsősorban április - május, de nyáron sem vagyunk elkésve gyűjtésével. Arra viszont érdemes odafigyelned, hogy az erdőtörvény szerint személyenként maximum 2 kilogrammot tudsz majd belőle hazavinni – természetvédelmi területeken pedig tilos őket leszedned!
Mivel fogyasztásra szánod majd őket, fokozottan ügyelj, hogy csak tiszta környezetből gyűjtsd növényeidet – kerüld el a közutak környékét. Érdemes csak a virágzás előtt álló növényt leszedned, és azoknak is csupán a felső, frissebb leveleit. Amennyiben pedig nem szeretnéd, hogy megcsípjen, használj kesztyűt, ugyanis még szárított formában is picit csípős marad növényünk – csupán forrázva, vagy blansírozva fog majd erejéből veszíteni.