Citromfát termesztenél? - Mutatjuk hogyan gondozd az egyes fajtákat!

Útmutató a citromfák metszéséhez – Hogyan metszünk citromfát?

ZH
hirdetes

A citromfák metszése során ügyeljünk arra, hogy nagyon éles, tiszta metszőollót vagy fűrészt használjunk, a kesztyű pedig hasznos, hogy megvédjük magunkat a tövisüktől. Míg a citrusfélék faanyaga nagyon erős, a kéreg vékony és könnyen károsíthat. De hogyan kell helyesen metszeni egy citromfát? Útmutatónk segítségül szolgál a citromfa metszéséhez a tavaszra készülve.

citromfa metszés

Hogyan kell citromfát metszeni?


A citromfa metszéséhez nem kell különösképpen profi kertésznek lenni, útmutatónk segítségével könnyedén elvégezhetjük, hogy citromfánk évről-évre több gyümölcsöt hozzon. 


Kezdésként a legfontosabb, hogy megfelelően éles metszőollót használj a metszéshez, hogy ne károsítsd az erős fás részeket, és magad védelme érdekében te is viselj kertész kesztyűt! A metszési vágásokat mindig úgy végezd, hogy a penge a fa felé nézzen, hogy csökkentsd a baleset lehetőségét.


Ne vágd le az ágat egy szintben a törzzsel vagy a nagyobb ággal. A cél az ággallér (egy nagy végtag töve körüli terület, amely ráncos vagy bordázott kéregként jelenik meg) megőrzése. Ezt a területet „ágvédelmi zónának” nevezik, és olyan sejteket tartalmaz, amelyek aktiválják a kalluszszövetet (sebfát), amely a metszés felett nő, és megvédi a fát a pusztulástól. Minden, 2,5 cm-nél nagyobb ágnál háromvágásos rendszert kell használni, hogy elkerüljük a kéreg károsodását.


Kezdésként egy 25-31 cm ferde vágással kezd el az ágcsatlakozástól. Vágd le az ág egyharmadát a másik oldalról – egy alámetszéssel. Végül 8 cm-el feljebb az ág hosszában, és felülről vágd le az ágat. Soha ne metsszünk le a fa egyharmadánál többet egy év alatt.

hirdetes

Kezdjük el a citrom metszését az első vagy a második évben, hogy megfelelően növekedhessen. A kültéren termesztett fákat 2-3 méter magasságban kell tartani, hogy megkönnyítsük a betakarításukat és gondozásukat. Az egészséges ágak levágására nincs szükség.

A konténerben termesztett citromfák metszése nagyjából megegyezik a gyümölcsösben termesztettekkel. Legyél körültekintő a metszéssel mindkét esetben, és csak azokat az ágakat távolítsd el, amelyek keresztező, beteg vagy haldokló ágaik és hajtásaik vannak.

Mi a legjobb idő a citromfák metszésére?

Fontos, hogy a megfelelő időben metsszünk, nehogy az év hozamának elvesztését kockáztassuk. A citromfa metszését az őszi betakarítás után kell elvégezni, hogy elegendő ideje legyen magához térni a következő szezon betakarítása előtt.

Ha meleg éghajlaton élünk, akkor egy kicsit nagyobb mozgástered van abban, hogy pontosan mikor kell metszeni; csak akkor ne csináld, amikor forrón süt a nap. Mindenki más számára a februártól áprilisig tartó időszak a legjobb metszési hónap. Összességében azonban bármikor lehet metszeni, amikor a fa virágot hoz.

Hogyan neveljünk citromfát egy konténerbe


Amikor citromfát nevelsz cserépben, néhány dolgot szem előtt kell tartanod. Először is, a konténeres citromfák nem lesznek olyan nagyok, mint a földben termesztett citromfák. Ennek ellenére a legjobb, ha a citromfák törpe fajtáit keressük. Néhány citromfafajta, amely a legjobban termeszthető konténerekben:

  • Meyer Továbbfejlesztett törpe
  • Lisszabon
  • Ponderosa törpe


A citromfák konténerben történő termesztése esetén az igények nagyon hasonlóak a talajban növekvő citromfákhoz. A citromfáknak jó vízelvezetésre van szükségük, ezért ügyelj arra, hogy az edényben legyen vízelvezető lyuk.

Folyamatos és rendszeres öntözésre is szükségük lesz. Ha hagyjuk kiszáradni a tartályt, ahol a citromfa nő, a citromfa levelei lehullanak. A műtrágya kulcsfontosságú az egészséges citromfa cserépben való termesztésében is. Használj lassú felszabadulású műtrágyát, hogy megbizonyosodj arról, hogy citromfád egyenletes tápanyagot kap. A konténeres citromfáknak magas páratartalomra is szükségük van. Helyezd citromfád egy kavicsos tálcára és permetezd be naponta.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-07

Cserepes fenyő gondozási útmutató: tippek beltérre és kültérre

A cserepes fenyő gondozása az ünnepi hangulatot emeli, de nem mindegy hogyan gondozzuk beltéren vagy kültéren. Segítünk, hogy hosszan életben maradjon.

2024-11-05

Japán kenderpálma télen: bár bírja a hideget, azért érdemes takarni

A japán kenderpálma jól tűri a hideget, de a tartós fagyok és szélsőséges időjárás miatt ajánlott gondosan takarni télen, hogy megőrizze egészségét és szépségét.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ételmérgezés

baktériumokat v. azok toxinjait tartalmazó élelmiszer elfogyasztása okozta betegség. Az előbbi... Tovább

fogyóeszköz

minden olyan eszköz, berendezési és felszerelési tárgy, szerszám, munka- és védőruha stb.,... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Kertészet Növénytermesztés