A cinegék kertbe csalogatása

Kertünk kedves vendégei - Így csalogassuk magunkhoz a cinegéket!

Szélesi Ferenc, NA
hirdetes
Csalogassuk a cinegéket a kertbe

A búboscinege bemutatása

A búboscinege (Lophophanes cristatus) alapvetően európai madárfaj, találkozhatunk vele a Földközi-tenger keleti medencéje és a Brit-szigetek kivételével szinte a kontinens egészén, elsősorban fenyőerdőkben, valamint hegyvidékeken. A kék-, és a széncinegékhez képest sokkal kevésbé volt képes alkalmazkodni az emberi közelséghez. A búboscinege háta barna, hasa világosabb, begye felé egészen kifehéredik.

A fekete szem-, torok-, és nyakszalagok jelen vannak az esetében is, de a szem feletti, csúcsával a tarkó felé mutató V--t formázó sáv nem olvad a nyakszalagba. Arcrésze fehéres, halványbarna, a feje tetejét díszítő bóbita feketébe hajló sötétbarna, de világos peremű kis tollakból áll. Méreteit tekintve a búboscinege hasonlít a kékcinegéhez, átlagos testtömege 10-14 gramm, hossza 11-13 centiméter, szárnyfesztávolsága 18-20 centiméter között mozog. 

hirdetes

Csalogassuk be a cinegéket a kertbe! 

hirdetes

A cinegék étlapján leginkább rovarok, és különféle ízeltlábúak szerepeknek, nyaranta elsősorban a fák lombkoronájában található finomságokat fogyasztják. A cinegék nagyon hasznos barátai a kertészeknek, ugyanis a tavasz kezdetétől késő őszig pusztítják a levéltetveket, atkákat, bogarakat, hernyókat, néha-néha még a poloskákat is. Érdekesség, hogy anyagcseréjük gyors, ezért naponta a saját súlyukkal azonos tömegű rovart képesek elfogyasztani. 

Télen viszont nagy szükségük van ránk! Érdemes mesterséges odúkat kihelyeznünk a fákra, amiknek a nyílása maximum 30 milliméter átmérővel rendelkezik - így a verebek nem lesznek képesek beköltözni. Késő ősztől meg kell kezdenünk az etetésüket, mivel a havas időszakban nem képesek maguknak élelmet találni, legrosszabb esetben éhen is halnak. 

Télen helyezzünk ki etetőket, amibe tehetünk napraforgót, fénymagot, kölest, muhart, de készíthetünk felfüggesztett eledelt is: vásároljunk faggyút (hentesnél), olvasszuk fel, és keverjük el a magvakkal. Ha lehűlt, formáljunk belőle gombócokat, és helyezzük ki. Sok sikert mindenkinek, remélem, hogy sok kis cinege lesz nálatok is!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-15

Hatékony talajfertőtlenítő szerek: útmutató a megfelelő választáshoz

A hatékony talajfertőtlenítő szerek segítenek a talaj védelmében. Segítünk eligazodni a talajfertőtlenítési megoldások között, hogy megtaláld a legjobbat.

2024-10-11

A nemes babér gondozása a kezdetektől: babérlevél otthoni termesztése

A nemes babér (Laurus nobilis) nem csak fűszernövényként ismert, hanem dísznövényként is kedvelt a kertben és a lakásban. Ismerd meg ezt a fűszeres csodát!

2024-10-09

Botanikai tulipán vagy törpe tulipán? Ismerd meg ezeket a vad fajtákat

A botanikai tulipánok és törpe tulipánok nem csak szépségükkel, hanem ellenállóságukkal is kiemelkednek. Ismerd meg ezeket a csodaszép vad tulipán fajtákat.

2024-10-08

Az angolkert egy varázslatos kertészeti élmény: így alakíts ki otthon

Az angolkert kialakítása egy varázslatos kertészeti élmény, ha követed ezt az útmutatót, segít neked egy igazi angolkert kialakításában. Próbáld ki Te is!

2024-10-17

Miért válaszd a havasi eukaliptuszt? Így lehet szép, illatos növényed

A havasi eukaliptusz gyönyörű, hanem illatos is és alkalmas beltéri és kültéri nevelésre egyaránt. Megmutatjuk hogyan gondozd és mit érdemes tudni róla.

2024-08-23

Ne engedd, hogy a kutya megkóstolja! Ezek a növények megbetegíthetik

Ne hagyd, hogy a kutya megkóstolja ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket, mert megbetegíthetik! Megmutatjuk miket kerülj és miket adhatsz bátran a kedvencednek.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

További cikkek ebben a témában


Állatok Házi kert