Közös mezőgazdasági politika
A közös mezőgazdasági politikát (CAP) illetően az EU soros elnöki tisztét ellátó Franciaország megkezdte a 2013 utáni időszak előkészítését, a jelenleg évente 44 milliárd eurós mezőgazdasági támogatások igazságos újraelosztásának céljával. A britek és a skandinávok szkepticizmusával szemben Párizs az élelmiszerárak emelkedése miatt erős és modernizált CAP-ért küzd, amely az eddigieknél jobban közelít a piac realitásaihoz, vagyis a növekvő kereslet kielégítéséhez, de annak a gondolatnak a jegyében, hogy "Európa mezőgazdaságának működését nem lehet teljesen kiszolgáltatni a piac törvényeinek".
Gráf József
Gráf József szerint a francia elnökség szokatlan javaslata arra, hogy a 2009-es felülvizsgálat befejezése előtt már most kezdődjön el a 2013 utáni időszakról a konzultáció, valójában időszerű, mert még a költségvetési határok megállapítása előtt meg lehet vitatni a lényeges kérdéseket. Vagyis nem csak a költségvetés fogja egyoldalúan meghatározni, hogy mire telik a 2013 utáni agrárpolitikában.
Most is érezhető volt a két irányvonal a magyar miniszter szerint, amely a költségvetési vitában szokott összecsapni: az északi országok, amelyek jelentős befizetői a közös kasszának, kevesebb támogatásban gondolkodnak, míg a többiek, a tagországok döntő része a mostani közös agrárpolitika fenntartását sürgeti. - Ha a források nem emelkednek is, de nem is csökkenhetnek - hangoztatta Gráf.
- Ennek az a filozófiája, hogy létrejött egy társadalmi egyezség az állampolgárok és az agrártermelők között: a költségvetési támogatásért cserébe a termelők 19 különböző szabályt tartanak be, amelyek alapvetően az egészséges élelmiszerre, a környezet- és az állatvédelemre terjednek ki. Ez az az alku, amellyel a társadalom egésze jól jár - mutatott rá Gráf József.
CAP
Az összegek elosztása kapcsán a miniszter hangsúlyozta: az elmúlt évben az élelmiszerár-emelkedések illetve az élelmiszerhiány rávilágított arra, hogy a CAP-nak eredményesen válaszolnia kell az új kihívásokra a következő időszakban. Vagyis a jelenlegi rendszer nem minden elemének megtartását ítélik az EU-miniszterek szükségesnek a 2013 utáni időszakra, de a támogatások nagyságrendjét meg kívánják tartani.
A támogatások kiegyenlítésének szükségességét több tagállam képviselője is szóvá tette Gráf szerint, hiszen csak 2013-ra fognak kiegyenlítődni a régi és a 2004-ben vagy utána csatlakozott tagországok közti mezőgazdasági támogatások.
- Megjegyeztük, hogy ez nagyon hosszú és igazságtalan folyamat volt az új tagállamokkal szemben, és nem szeretnénk, ha még egyszer hasonló problémákkal kellene szembenéznünk - mondta Gráf.
Az új kihívások közül a víz mint érték és annak célszerű felhasználása a mezőgazdaságban fontos témaként szerepelt a tanácskozáson, valamint az a felvetés, hogy az egyforma verseny érdekében a harmadik világból jövő árukkal szemben is ugyanazokat a követelményeket kell felállítani, mint az unión belüli termékkel szemben. Ennek célja, hogy a kevésbé szigorúan szabályozott piacokról érkező, lényegesen olcsóbb termékek ne tehessék tönkre az uniós termelőket.