Sajnos egyre kevésbé ajánljuk ezt a növényt a kertekbe, ez pedig nem véletlen. Mostani cikkemben összegyűjtöttem, milyen problémákkal kell szembenéznünk, ha buxust ültetünk a kertbe!
A buxus növényvédelme
A buxust levélaknázók, pajzstetvek, fonálférgek, hernyók és atkák kínozhatják. Ezek többségét nem olajjal vagy más, lehetőleg természetes rovarirtó szerekkel távol tarthatod növényeidről. A buxust a lisztharmat, a Pythiumos gyökérrothadás, az üszög és levélfoltok is megtámadhatják, egyes helyeken pedig elhalás, is fenyegetheti őket, ami egy gombás betegség.
A buxus növényvédelme- miből látható, hogy baj van?
A buxus elhalásának első jelei azok a világos és sötétbarna körkörös foltok, amelyek a növény levelein jelennek meg. Ezeknek a foltoknak jellegzetesen sötétbarna szélük van. A levelek a fertőzést követően hamarosan lepotyognak a növényekről, ezért sokan észre sem veszik, hogy buxusuk betegeskedik. Egy másik lehetséges tünet a buxus szárain megjelenő fekete vagy sötétbarna csíkok.
Mivel nem a gyökereket támadja meg, az elhalás valójában nem végez a buxusokkal, és a levelek idővel visszanőhetnek. Ettől függetlenül a palánták kétségtelenül elgyengülnek majd, és ilyenkor nagyobb veszélyt jelentenek rájuk más betegségek és kártevők. Általában ezek a másodlakos fertőzések azok, amik elpusztítják az „elhaló” buxusokat. Ez ellen sajnos nincs mit tenni. Ha otthonod környékén problémát jelent ez a betegség, akkor buxus helyett ültess csipkéslevelű magyalt (Ilex glabra), ami sokban hasonlít rá.
A buxus megóvása télen
Hogy a buxusok biztosan átvészeljék a telet, némi plusz védelmet is biztosíthatsz nekik a hideggel szemben. Ehhez bekötheted őket zsákvászonba (habár ilyenkor nem szépítik túlzottan a kertet), vagy dekoratív védőzsákokat is húzhatsz rájuk. Télire egy réteg talajtakarót is érdemes elteríteni körülöttük, ami szigetelőként hat, és megvédi gyökereiket a fagytól.
A talajtakaró továbbá a folyadék megőrzésében is segít, így ritkábban kell öntöznöd buxusaidat. Amennyiben a téli hideg szelek miatt mégis barnulni kezdenek buxusaid, ne távolítsd el róluk azonnal ezeket a részeket. A levágott ágakat új hajtásokkal próbálják majd meg pótolni, ezek pedig fokozottan érzékenyek a téli hidegre, és növényeid csak további károkat szenvednek majd miattuk. Várj tehát a metszéssel tavaszig, amikor az új hajtások biztonságban visszanőhetnek