Miért sok a baj a buxussal? - A buxus növényvédelme

Rengeteg a baj vele - A buxus növényvédelme

AN
hirdetes

Sajnos egyre kevésbé ajánljuk ezt a növényt a kertekbe, ez pedig nem véletlen. Mostani cikkemben összegyűjtöttem, milyen problémákkal kell szembenéznünk, ha buxust ültetünk a kertbe!

A buxus növényvédelme

A buxus növényvédelme

A buxust levélaknázók, pajzstetvek, fonálférgek, hernyók és atkák kínozhatják. Ezek többségét nem olajjal vagy más, lehetőleg természetes rovarirtó szerekkel távol tarthatod növényeidről. A buxust a lisztharmat, a Pythiumos gyökérrothadás, az üszög és levélfoltok is megtámadhatják, egyes helyeken pedig elhalás, is fenyegetheti őket, ami egy gombás betegség.

A buxus növényvédelme- miből látható, hogy baj van?

A buxus elhalásának első jelei azok a világos és sötétbarna körkörös foltok, amelyek a növény levelein jelennek meg. Ezeknek a foltoknak jellegzetesen sötétbarna szélük van. A levelek a fertőzést követően hamarosan lepotyognak a növényekről, ezért sokan észre sem veszik, hogy buxusuk betegeskedik. Egy másik lehetséges tünet a buxus szárain megjelenő fekete vagy sötétbarna csíkok.

hirdetes

Mivel nem a gyökereket támadja meg, az elhalás valójában nem végez a buxusokkal, és a levelek idővel visszanőhetnek. Ettől függetlenül a palánták kétségtelenül elgyengülnek majd, és ilyenkor nagyobb veszélyt jelentenek rájuk más betegségek és kártevők. Általában ezek a másodlakos fertőzések azok, amik elpusztítják az „elhaló” buxusokat. Ez ellen sajnos nincs mit tenni. Ha otthonod környékén problémát jelent ez a betegség, akkor buxus helyett ültess csipkéslevelű magyalt (Ilex glabra), ami sokban hasonlít rá.

A buxus megóvása télen

Hogy a buxusok biztosan átvészeljék a telet, némi plusz védelmet is biztosíthatsz nekik a hideggel szemben. Ehhez bekötheted őket zsákvászonba (habár ilyenkor nem szépítik túlzottan a kertet), vagy dekoratív védőzsákokat is húzhatsz rájuk. Télire egy réteg talajtakarót is érdemes elteríteni körülöttük, ami szigetelőként hat, és megvédi gyökereiket a fagytól.

A talajtakaró továbbá a folyadék megőrzésében is segít, így ritkábban kell öntöznöd buxusaidat. Amennyiben a téli hideg szelek miatt mégis barnulni kezdenek buxusaid, ne távolítsd el róluk azonnal ezeket a részeket. A levágott ágakat új hajtásokkal próbálják majd meg pótolni, ezek pedig fokozottan érzékenyek a téli hidegre, és növényeid csak további károkat szenvednek majd miattuk. Várj tehát a metszéssel tavaszig, amikor az új hajtások biztonságban visszanőhetnek

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

juhnyírás

a juhok bundájának lenyírása; hazánkban ált. évente egyszer, tavasszal... Tovább

immunrendszer

az élő szervezetnek a különböző kórokozókkal szembeni védettségét, valamint... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem