Vannak olyan büdös növények, amelyek szaga kifejezetten büdös, és inkább elriaszt, mintsem vonz. Ezek a növények gyakran a túlélés mesterei, különleges illatukkal különféle élőlényeket tartanak távol maguktól. Sokak számára a kert elsősorban nem a zöldség- vagy gyümölcstermelésről szól, hanem egy saját kis menedéket jelent, ahová egy nehéz nap után jól esik visszavonulni és gyönyörködni a természetben. A vizuális élményt gyakran kellemes illatok is kiegészítik, amik a különböző virágok és éppen virágzó fák érdemei. De a természet gazdag és változatos világában nem minden virág illatozik kellemesen.
Sajnos azonban nem minden virágzó növény híres mennyei illatáról, és sokan teljesen gyanútlanul ültetik el őket kertjükben valami egészen másra számítva. Bizonyos esetekben elég, ha egy rossz neműt viszel haza a közeli faiskolából, és máris kész a baj. Ha úgy érzed, hogy kertedben valami bűzlik, akkor nem kizárt, hogy egy másnak hitt növény az. Nézd meg, hogy mely fajtákat érdemes elkerülni!
1. Büdös növények a természetben: kínai díszkörte ’Bradford’ (Pyrus calleryana ’Bradford’)
A kínai íszkörte határozottan a büdös növények közé tartozik. Ez a díszkörte Bradford kultúrfajtája a világ egyik legkevésbé kedveltebb fája, amit több kellemetlen tulajdonságával érdemelt ki. Ha el is tudjuk nézni tüskés palántáit és agresszív terjeszkedési szokásait, bűze még akkor is elviselhetetlen, ugyanis leginkább egy döglött haléhoz lehetne hasonlítani. Nem olyasmi, amit az ember szívesen tartana az otthona közelében.
2. Büdös növények a természetben: császárkorona (Fritillaria imperialis)
Ezek a meglehetősen egzotikus megjelenésű virágok luxus hangulatot varázsolhatnak az ember portájára, de sajnos, szintén a büdös növények táborát bővítik. Míg egyesek kénesnek, fenolszerűnek írják le szagát, a legtöbben nemes egyszerűséggel csak büdösnek tartják. Ha reménytelenül beleszerettél szépségükbe (mert meg kell hagyni, tényleg gyönyörűek tudnak lenni), és képtelen vagy meglenni nélkülük, akkor lehetőleg kerted olyan sarkába ültesd őket, ahonnan soha, de soha nem fúj a szél.
3. Büdös növények a természetben: páfrányfenyő (Ginkgo biloba)
A páfrányfenyő is azon megtévesztően szép növények táborát erősíti, amelyekről az ember nem is gyanítaná, hogy képesek tönkretenni egy kert légkörét – szó szerint. A Ginkgo biloba fának hím és női példányai is léteznek, amelyek közül az utóbbi keserítheti meg egy kertész életét. A páfrányfenyők terméseinek szaga igazi pofonként érik az ember orrát. Győződj meg róla, hogy mindenképpen csak hímnemű példányokat ültess kertedben.
4. Büdös növények a természetben: orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis)
Különleges büdös növények közé tartozik ez a növény is. Az orvosi macskagyökér virágai aprócskák ugyan, de mivel nagy mennyiségben lehetnek jelen a növények szárain, így nem szabad alábecsülni orrfacsaró tulajdonságaikat. Első ránézésre az ember nem éppen rossz szagokat várna az ilyen helyes kis virágoktól, pedig az orvosi macskagyökér nagyon is kellemetlen élményeket tartogat az ember orra számára. Egyesek piszkos, izzadt zoknikhoz hasonlították, ami ugyan semmilyen színezésben nem hangzik jól, ám a Valeriana officinalis egy nagyon hasznos gyógynövény is egyben – valamit valamiért.
5. Büdös növények a természetben: örökzöld puszpáng (Buxus sempervirens)
A büdös növények közül talán ez a legismertebb, amelynek szaga valóban elviselhetetlen.A puszpáng (Buxus) egy népszerű díszcserje, amelyet sok helyen használnak sövények és más természetes dekorációk kialakításához. Nem mindegy azonban, hogy melyik fajtáját választod saját kertedbe, az örökzöld puszpáng (Buxus sempervirens) szaga ugyanis leginkább egy használt macskaaloméhoz hasonlítható. Az amerikai és a kislevelű puszpángok ezzel szemben szagmentes dekorációt kínálnak. A következő oldalon folytatom!