A keddi megbeszélés fontos témájaként említette Fazekas Sándor a cukorgyártás ügyét is. Mint elmondta, hatásaiban ma is érezhető az a korábbi cukorpiaci reform, amelynek következtében jó pár országban csökkent, illetve négy-öt tagállamban teljesen megszűnt a cukortermelés és -feldolgozás. Így Magyarországon is egyetlen gyár maradt, amely a fogyasztás egyharmadát képes fedezni.
"Most a cukorárak az égbe szöktek, és több tagállamot foglalkoztat az a kérdés, hogy hogyan tovább" - mondta a miniszter. Ettől a mostani üléstől ugyan még nem vár megoldást Fazekas Sándor, de elmondta, hogy erre rövid távon szükség lenne, hiszen 2014-ben megszűnik a kvótarendszer, és így mind az addig érvényes, mind az azt követő helyzetre megoldást kell találni.
A cukorreform kiinduló pontja annak idején az volt, hogy a harmadik világ dél-amerikai fejlődő országai piachoz jussanak, a támogatott európai cukorgyártás leépítése révén. Ezek a támogatott államok azonban időközben elég jól fejlődtek, másrészt pedig felmentek az energiaárak. A cukorból bioetanolt készítenek, s emiatt még magasabb lett a cukor világpiaci ára.
"A cukor ára ma igazából az energiaárakhoz igazodik" - állapította meg a magyar agrártárca vezetője.
Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkár a miniszter által közöltekhez hozzátette, hogy a keddi tanácskozáson szóba kerül majd a franciák által aszálykárok miatt igényelt támogatás ügye. Magyar részről ugyanakkor azt vetették fel az unió végrehajtó testületénél, hogy Magyarországon nagyon súlyos fagykárok fordultak elő, több tízezer hektár gyümölcs, illetve szőlőültetvény károsult. Így Magyarországnak is az a szándéka, hogy igényt tart előlegre a területalapú támogatásból, amit egyébként leghamarabb október 16-tól lehetne fizetni.
Forrás: www.mti.hu