A bougainvillea teleltetéséről - minden, amit érdemes tudnod, hogy gyönyörű maradjon növényed

A bougainvillea teleltetése: így teleltesd eredményesen a bougainvilleát

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Frissítve: 2024.10.19
Frissítette: KZs
hirdetes
Minden a bougainvillea teleltetéséről

A bougainvillea igényei

Legjobban a vízáteresztő, laza szerkezetű, tőzeges talajokban nő. A szélre, huzatra érzékeny. 8–10 °C-os helyiségben teleltethetjük át. Nyáron célszerű (mértékkel) locsolni; télen csak annyira, hogy ne száradjon ki; téli túlöntözése tőrothadást okozhat. A vegetációs időszakban kéthetente ajánlatos tápoldatozni. Csak tűző napon nyílik. Ha kevés virágot hoz, célszerű a locsolóvíz mennyiségét csökkenteni. A hosszú hajtások végeinek lecsipkedése is besűrűsödésre, bővebb virágzásra serkenti. A lágy vizet kedveli. Célszerű 2–3 évenként átültetni, és ilyenkor kissé visszametszeni.

A bougainvillea teleltetése

A legideálisabb az, ha rendelkezünk télikerttel, ahova a hidegebb évszakokban be tudjuk vinni a többi fagyérzékeny növénnyel együtt a murvafürtöt is. Már a legkisebb fagyra is érzékeny sajnos, ezért fontos, hogy időben bekerüljön védett helyre. Az ágait vágjuk vissza erőteljesen, az elszáradt virágokat távolítsuk el, így nem fog feleslegesen energiát használni a növény. 

hirdetes

Teleltetéshez használjunk világos helyet, ahol mindig 10-15 Celsius fok körüli a hőmérséklet. Ennél hidegebb helyiségbe semmiképp ne vigyük a növényt, mert azt megsínyli. Ügyeljünk arra is, hogy a cserép ne álljon hideg talajon, mindenképpen tegyünk a cserép alá habszivacsot, vagy egy fatáblát, bármit, ami segít abban, hogy ne közvetlenül a hideg padlóval érintkezzen. 

Télen a murvafürt levelei sötétebbek lehetnek, mint általában, ettől nem kell megijedni. Ha a levelei teljesen lehullanak, az sem baj, ugyanis tavasszal újra ki fognak hajtani. A levelek egyébként általában akkor hullanak le, ha nem kap elegendő napfényt a növény. A téli időszakban csak annyit locsoljuk a növényt, hogy a talaj ne száradjon ki teljesen.

A hidegebb időszakban gyakrabban fordulnak elő kártevők, ezért mindig ellenőrizzük, hogy nem támadták-e meg pajzstetvek, takácsatkák! Március közepén-végén már elkezdhetjük hozzászoktatni a növényt a melegebb, kinti hőmérséklethez. Kezdjük először egy 14-16 Celsius fokos szobában az edzést. Ha megfelelőek a fényviszonyok, elég napsütés éri, akkor újra elkezd leveleket hozni, majd később megjelennek a virágok is. A fagyok elmúltával ismét vihetjük kintre a növényünket a teraszra, a balkonra, ahova csak szeretnénk! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

talajsimító

egyszerű, házilag is elkészíthető eszköz, amely a megművelt talaj felszínének... Tovább

májusi morzsolt

a légszáraz (kb. 14% víztartalmú) szemes kukorica kereskedelmi elnevezése volt. Régebben ui. a... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem