A borkészítés folyamata házilag - A borkészítés otthon is pofonegyszerű, nézd meg hogyan működik.

A bor készítése házilag: Így készíts saját bort lépésről lépésre

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Frissítve: 2024.09.20
Frissítette: KZs
hirdetes

Bizonyára mindenki elgondolkodik rajta előbb vagy utóbb, hogy hogyan működik a borkészítés házilag– különösen ha az őszi szüret után több gyümölcs marad raktáron, mint amennyivel bármit is kezdeni tudnának. Persze ezekből a gyümölcsökből szörpöt, lekvárt, pálinkát, és ezernyi más finomságot is lehet készíteni, de a bor nem igazán hiányozhat egyetlen háztartásból sem. Ha mindig is szeretted volna tudni, hogy hogyan működik a borkészítés folyamata házilag, akkor a következő rövid útmutató pontosan neked szól!

Borkészítés házilag

Borkészítés házilag - Amire szükséged lesz

A borkészítés folyamata házilag is egyszerűen kivitelezhető, mutatjuk a lépéseket hozzá. Saját borod elkészítését végezheted egy nagy műanyag vagy üveg tartályban (pl. egy műanyag hordóban), vagy vásárolhatsz külön erre a célra készített tartályt is (a szükséges borászati kellékekkel együtt). Mindezek mellett kelleni fog még valamilyen apró szemű hálótáska, géz, vagy egy tiszta párnahuzat. Ezek biztosítják majd a gyümölcs szűrését. További hozzávalók és kellékek: cukor, élesztő, szifon, gumidugó, egy légzsilip, borosüvegek, és persze a gyümölcs.

Borkészítés házilag - Válassz gyümölcsöt

A bor elkészítéséhez szinte bármilyen frissen szedett, ép gyümölcsöt felhasználhatsz, de akár előveheted korábban lefagyasztott készleteidet is. Természetesen a bolti gyümölcsöket (frisseket és fagyasztottakat is) felhasználhatod erre a célra, ha nincs házi termésed. A borkészítés otthon tehát egy jófajta gyümölcsalapanyag beszerzésével kezdődik.

Borkészítés házilag - Készítsd elő a gyümölcsöt

Függetlenül attól, hogy friss, vagy fagyasztott, bolti vagy házi gyümölcsöket használsz, alaposan mosd le őket használat előtt. Használj hideg fizet, és inkább öblítsd le őket, minthogy beáztatnád – egy szűrő tökéletes erre. Friss gyümölcsök esetén vizsgáld át őket, hogy nem-e kerültek közéjük rovarok, vagy nem-e maradtak közöttük szárak, levelek a szüreteléskor (ezt persze a boltban vásároltakkal is érdemes megtenni – fő a biztonság). Az alapos átmosást követően rázd le a vizet a gyümölcsökről, és hagyd, hogy a maradék is lefolyjon a szűrőn keresztül. Tehát a borkészítés folyamata során a megfelelő higiéniát is érdemes figyelembe benni.

hirdetes

Borkészítés házilag - Készítsd elő a bortartályt

Ha korábban csináltál már mondjuk házi lekvárt, akkor bizonyára tisztában vagy vele, hogy milyen fontos is odafigyelni a befőzéshez használt eszközök és szerszámok sterilizálásáról. Így megy ez a borkészítésben is, hiszen minden apró fertőzés könnyedén belekerülhet készítményedbe, amivel rengeteg időt és hozzávalót veszíthetsz el, nem is beszélve arról, hogy akár egészségedet is veszélyeztetheted. Fontos tehát, hogy minden borkészítéshez használt eszközödet sterilizáld, különös tekintettel a bortartályra. A tartálynak elég nagynak kell lennie, hogy minden gyümölcsöd beleférjen, illetve hogy a kész bornak is legyen helye benne. 

Éppen ezért nem tudjuk megmondani, hogy mekkora tartályt szerezz be a borkészítéshez. Mint említettük, használhatsz műanyagból és üvegből készült tartályokat is, de ügyelj rá, hogy a műanyagok minél jobb állapotban legyenek, és ne legyenek bennük forgácsos, sérült részek, mert az apró műanyagdarabok könnyedén a borba kerülhetnek az erjedés során.

Miután megvan az ideális tartály, alaposan mosd át mosogatógépben fertőtlenítő fokozaton (ha elég kicsi), vagy öntsd fel forró vízzel, és használj fertőtlenítőszert benne. Ha ez kész, öntsd ki, öblítsd ki tiszta vízzel, majd szárítsd meg (ne hagyd vizesen). Tartsd észben, hogy a bornak egy hűvös, napfénytől mentes helyen kell majd érlelődnie, szóval érdemes előre végső helyére helyezni, mielőtt még teletöltenéd. Ezzel még nincs vége, a következő oldalon folytatom, mindenképpen érdemes lapozni egyet! Most kezdődnek csak igazán a borkészítés lépései.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2025-01-25

Megújuló energia a mezőgazdaságban: Melyik megoldás éri meg a legjobban?

Ismerje meg a nap-, szél- és biogáz energia előnyeit a mezőgazdaságban! Tudja meg, hogyan segít a Tavill Kisfeszt Kft. az ipari erősáram szerelésben.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

DKC4604 (EA 4701)

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzásának ideje közepes. A kalászkapelyva nem, vagy... Tovább

talajművelés

a talajrészecskék elhelyezkedésének és kapcsolatának módosítása mechanikai eszközökkel.... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Gazdaság gyümölcs Házi kert kert Mezőgazdaság oktatás