Valóban a boldogság kék madara ez a csodálatosan szép állat, cikkünkben bemutatjuk nektek a madarak ékszerének is nevezett jégmadarat, melyet egy különlegesen szép legenda övez, ezt is megismerhetitek természetesen!
A jégmadár megfordul Európában, Afrikában és Európában egyaránt, örülhetünk, hiszen egész évben Magyarország lakója, így mindannyian megtekinthetjük őt a saját szemünkkel! Érdemes egyébként nyitott szemmel járni, mert ha egyszer meglátod, biztosan nem felejted el. Erdőszéleken, de leginkább kisebb folyók és patakok partján érdemes keresni. Tekintsétek meg galériánkban a boldogság kék madarát:
A jégmadár megjelenése
Testhossza 16-17 centiméter, szárnyfesztávolsága 24-26 centiméter, testtömege 34-46 gramm. Zömök testalkatú madár, rövid farokkal és egyenes, hegyes csőrrel. Fejbúbja, tarkója, háta és farka csillogó kék. A szemétől a fülnyílásáig rozsdaszínű folt húzódik, ettől lefelé a nyakán egy kis fehér folt látható, a torkán pedig ugyancsak fehér folt van. A hasa rozsdaszínű, lába vörös, rövid, ujjai tövükön összenőve.
Igazi halivadék-pusztító, a kis halakat leginkább az ágakról lesi. A vízparton, ahol a bokrok, és a fák a víz fölé hajlanak, egy-egy kiálló száraz ág legvégére telepedik, és türelmesen, mozdulatlanul lesi a vizet és a benne folyó életet. Amint a pisztráng vagy más hal ivadéka a víz felületét megközelíti, a jégmadár lecsap, csőrének késéles káváival megragadja a prédát, aztán lerázza a vizet, újból egy ágra ül és elfogyasztja zsákmányát. Rendkívül gyorsan emészt, a szálkát, pikkelyt, úszót pedig kiöklendezi.
Tarka színe a védekezést és a megtévesztést egyaránt szolgálja. A hasa olyan színű, mint valami száraz levél, a hal tehát nem gyanakszik. A háta viszont olyan, mint a csillogó kék víztükör, ezért felülről nem veszi észre a ragadozó madár. Ahol a patak vagy a holtág mentén nincs a víz fölé hajló ág, ott egy-egy közeli fán vagy földbuckán telepszik meg és néha-néha a víz fölé szállva, a víztükör fölött lebeg.
Találkoztál már élőben a boldogság kék madarával?
Vándorló madár, nem feltétlenül ugyanott fészkel minden évben, de gyakran évek múlva ismét megjelenik korábbi költőhelyén. Folyók és patakok mentén fészkel: a függőleges partszakaszba kb. méternyi hosszú, vízszintes csövet, ennek végén tágas katlant váj. Fészket nem épít, hanem a kiöklendezett halszálkákra rakja 6-7 gömbölyű fehér tojását, melyen 3-4 hétig kotlik. És hogy miért nevezzük a boldogság kék madarának? A következő oldalon található legendából ez is kiderül!