A bodobácsok elleni védekezési módok

Tavaszi invázió – Megjelentek a bodobácsok! Ezt tedd ellenük!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Tavasz van, éled a természet, nemcsak a növények kezdenek el virágozni, hanem az első napsugarak megjelenésével együtt előkerülnek a különböző rovarok is, így most újabb invázióra számíthatunk, leginkább a bodobácsok miatt. Most velük ismerkedhettek meg közelebbről! 

Ismerd meg a bodobácsokat

Mikor számíthatunk a bodobácsok megjelenésére? 

Csakúgy, mint a többi rovar, a verőköltő bodobácsok is előkerülnek a tavasz első napsugaraival együtt. Általában március-április körül bújnak elő a talajból, illetve repedésekből. Egymás hegyén-hátán napozva, elképesztően nagy tömegben lepik el a fákat, bokrokat, de még az épületek falait is. Nagyon sokan félve nézik a bodobácsok invázióját, éppen ezért mondom most el nektek, hogy szükséges-e ellenük védekezni, és ha szükséges, akkor mit kell tennünk! 

A bodobácsok megjelenése

Ez a sokak által ismert kis rovar háta piros alapszínű, melyet jellegzetes fekete mintázat díszít, így például a félfedőkön egy-egy kör alakú folt díszlik. A félfedők alatt látszó potroh fekete, de pereme vörös, hasonlóan az előháthoz. A faj feje és alsó oldala fekete. Szárnyainak fejlettsége egyedtől függ. A kifejlett egyedek testhossza kb. egy centiméter. A verőköltő poloskák jellegzetessége a pontszemek hiánya. Különlegessége, hogy ez a poloskafaj nem áraszt kellemetlen szagokat, illetve nem is csíp, ráadásul repülni sem tud.

hirdetes

A bodobácsok táplálkozása

Tápláléka elsősorban a hársfa és a mályvafélék termése, de szükség esetén megeszi az akácot, cukorrépát, padlizsánt, földiepret és rebarbarát, sőt korhadó növényi részeket és rovarok, csigák, hernyók tetemeit is. A lehullott magok, gyümölcsök héjába lukat fúr szívókájával a tápanyagfelvételhez, befecskendez egy váladékot, majd felszívja a tápanyagban gazdag levet. Szívogatása csak kisebb területre korlátozódik, tehát nem jelent veszélyt a növények egészségére. 

A bodobácsok életciklusai

A tavasz folyamán gyakran láthatóak párzás közben összetapadt, úgynevezett „tandem pozíciót” fölvett, egyedek. Az összeragadt állapot jóval a párzás után is fennmarad, a hím egyedek ezzel a módszerrel próbálják elkerülni, hogy a nőstények más hímekkel is pározhassanak. Közelükben nem ritkán számos fiatal egyed is található. A talajba és avarba rakott, fekete tojásokból kikelő, júniustól októberig fejlődő, szárnyatlan lárvák szintén vörösek, ám mintázatuk jóval egyszerűbb az imágókénál.

A kifejlett verőköltő bodobács a talajba ásva telel át, majd a következő évben az 50-60 tojás lerakását követően elpusztul. Addig mályva- és hárstermések nedvtartalmát szívogatja hosszú szipókájával. Élettartama 1-1,5 év. A következő oldalon elmondom, mennyire veszélyesek ezek a rovarok, és hogyan védekezhetünk ellenük, ha szükséges lenne! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-25

Hibiszkusz teleltetése: ezek a leggyakoribb hibák, amiket kerülj el

A hibiszkusz teleltetése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzéséhez, különösen a trópusi fajták esetében. Nézzük meg mely hibákat érdemes lekerülni a teleltetés alatt.

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hengeres szénaszárítás

olyan szénakészítési eljárás, amely a levélpergés csökkentése, a szár és a levél... Tovább

imola (Centaurea)

a fészkesek családjának csövesvirágúak alcsaládjába tartozó nemzetség. Évelő, elágazó... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok dísznövény Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Növényvédelem