Tavasz van, éled a természet, nemcsak a növények kezdenek el virágozni, hanem az első napsugarak megjelenésével együtt előkerülnek a különböző rovarok is, így most újabb invázióra számíthatunk, leginkább a bodobácsok miatt. Most velük ismerkedhettek meg közelebbről!
Mikor számíthatunk a bodobácsok megjelenésére?
Csakúgy, mint a többi rovar, a verőköltő bodobácsok is előkerülnek a tavasz első napsugaraival együtt. Általában március-április körül bújnak elő a talajból, illetve repedésekből. Egymás hegyén-hátán napozva, elképesztően nagy tömegben lepik el a fákat, bokrokat, de még az épületek falait is. Nagyon sokan félve nézik a bodobácsok invázióját, éppen ezért mondom most el nektek, hogy szükséges-e ellenük védekezni, és ha szükséges, akkor mit kell tennünk!
A bodobácsok megjelenése
Ez a sokak által ismert kis rovar háta piros alapszínű, melyet jellegzetes fekete mintázat díszít, így például a félfedőkön egy-egy kör alakú folt díszlik. A félfedők alatt látszó potroh fekete, de pereme vörös, hasonlóan az előháthoz. A faj feje és alsó oldala fekete. Szárnyainak fejlettsége egyedtől függ. A kifejlett egyedek testhossza kb. egy centiméter. A verőköltő poloskák jellegzetessége a pontszemek hiánya. Különlegessége, hogy ez a poloskafaj nem áraszt kellemetlen szagokat, illetve nem is csíp, ráadásul repülni sem tud.
A bodobácsok táplálkozása
Tápláléka elsősorban a hársfa és a mályvafélék termése, de szükség esetén megeszi az akácot, cukorrépát, padlizsánt, földiepret és rebarbarát, sőt korhadó növényi részeket és rovarok, csigák, hernyók tetemeit is. A lehullott magok, gyümölcsök héjába lukat fúr szívókájával a tápanyagfelvételhez, befecskendez egy váladékot, majd felszívja a tápanyagban gazdag levet. Szívogatása csak kisebb területre korlátozódik, tehát nem jelent veszélyt a növények egészségére.
A bodobácsok életciklusai
A tavasz folyamán gyakran láthatóak párzás közben összetapadt, úgynevezett „tandem pozíciót” fölvett, egyedek. Az összeragadt állapot jóval a párzás után is fennmarad, a hím egyedek ezzel a módszerrel próbálják elkerülni, hogy a nőstények más hímekkel is pározhassanak. Közelükben nem ritkán számos fiatal egyed is található. A talajba és avarba rakott, fekete tojásokból kikelő, júniustól októberig fejlődő, szárnyatlan lárvák szintén vörösek, ám mintázatuk jóval egyszerűbb az imágókénál.
A kifejlett verőköltő bodobács a talajba ásva telel át, majd a következő évben az 50-60 tojás lerakását követően elpusztul. Addig mályva- és hárstermések nedvtartalmát szívogatja hosszú szipókájával. Élettartama 1-1,5 év. A következő oldalon elmondom, mennyire veszélyesek ezek a rovarok, és hogyan védekezhetünk ellenük, ha szükséges lenne!