Biokert létrehozása – A vetésforgó alkalmazása
A vegyeskultúra mellett a vetésforgót is érdemes használnunk, ugyanis ezzel biztosítani tudjuk a talaj termőképességének hosszútávú megőrzését. Ha minden évben ugyanazt a növényt termesztenénk ugyanazon a helyen, akkor a talajunk előbb-utóbb ki fog merülni. Ennek az az oka, hogy a növény ugyanazokat a tápanyagokat igényli minden évben, tehát ezekből vesz fel a legtöbbet.
Vetésforgó alkalmazása esetén egy egészen más típusú növényt ültetünk a következő szezonban, miután betakarítottuk az elsőként ültetett növény termését. Az új növény más tápanyagot igényel a fejlődéshez, a növekedés alatt pedig olyan tápanyagokat állít elő, melyekre egy másik növénynek nagy szüksége van – a vetésforgó egy szuper körforgás, amit mindenképp ki kell használnunk.
Biokert létrehozása – Vetésforgó a gyakorlatban
Érdemes a veteményest felosztani három egyenlő részre. Mindig a leginkább tápanyagigényes növények vetése előtt trágyáznunk, erre a helyre kerülhet a következő évben a közepes tápanyagigényű csoport. Nézzünk egy példát, ahol szerepelnek a levélzöldségek, a gyökérzöldségek, valamint a hüvelyesek – három, különböző csoportba tartozó növény, ezek váltják egymást a területen. A levélzöldségeket ehető lombjukért termesztünk, ezek kerülnek a hüvelyesek helyére, amiknek a termését fogyasztjuk.
A hüvelyesek sok nitrogént termelnek, melyet bizonyos növények nagy mennyiségben használnak fel fejlődésük során. A gyökérzöldségeknek nagy szükségük van a levélzöldségek által előállított foszforra, tehát ezeket a következő szezonban a levélzöldségek helyére kell ültetnünk. A hüvelyeseket ezután ültessük a gyökérzöldségek helyére, ugyanis a gyökérzöldségek által termelt káliumot igénylik a legjobban.
Biokert létrehozása – Növénytársítások alkalmazása
Mint mondtam korábban, a növénytársítások nagyon sokat segíthetnek, korábbi cikkemben bemutattam nektek a legjobb párosításokat, kattinsatok ide, ha lemaradtatok volna róla. Általánosságban elmondhatjuk, hogy több a kedvező szomszédhatás, éppen ezért most azokat a párosításokat mutatom meg, amiket érdemes elkerülni.
Paradicsom mellé ne ültessünk borsót, uborkát, burgonyát, céklát, kukoricát. Bab mellé ne kerüljön borsó, sárgarépa, hagymaféle. Borsó mellé ne tegyünk babot, burgonyát, hagymafélét. Burgonya mellé ne ültessük a borsót, az uborkát, a tököt, a paradicsomot. Hagymafélék mellett nincs helye a babnak, a borsónak, a reteknek, a spárgának és a káposztaféléknek. Remélem, hogy tudtam nektek segíteni, hozzatok létre ti is könnyedén működő biokertet!