6. Epsom sók
A magnézium-szulfát, közismertebb nevén Epsom só két nagyon fontos elemet tartalmaz, amelyek elengedhetetlenek a növények egészségének megtartása érdekében. A magnézium fontos szerepet játszik többek között a fotoszintézis során, és a magoknak is szükségük van rá a csírázáshoz. A kén olyan folyamatokban segíti a növényeket, mint az aminosav-termelés, gyökérnövekedés és klorofill termelés. A hagymákat, brokkolit és káposztát mind érdemes Epsom sóval táplálni, ha édesebb ízű terméseket szeretnél fogyasztani. A magnézium-szulfát erősebbé teszi a paradicsomokat, paprikákat és rózsákat is, amelyek így több virágot hozhatnak.
7. Ecetes növénytáp
Az egyszerű fehérecet egy olcsó és hatékony növénytáp lehet a savakat kedvelő kertlakók számára – ilyenek például a rózsák, a hortenziák és a bogyók. Keverj el egy evőkanálnyit belőle 4,5 liter vízben, és használd ezt a keveréket sima vizes öntözés helyett három havonta egy alkalommal. A pH-érték megváltoztatása előtt mindig ellenőrizd az aktuális értéket a talajban. A savas talajt sok növény szereti, de van egy határérték, amely alá egy növény esetén sem érdemes menni.
8. Komposztálás
A szerves hulladékok újrahasznosításának legjobb módja a komposztálás. Egy hatékony komposzt-keverék a következő összetevőket tartalmazza:
- levegő és víz: A szerves anyagok lebontásért felelős baktériumok számára.
- száraz „barna” alapanyagok: Ezek szolgáltatják a szenet – ilyenek például a száraz levelek, szalma, és egyéb száraz kerti (szerves) hulladék.
- nedves „zöld” alapanyagok: Ezek felelősek a nitrogénért – nyúl, vagy tyúktrágya, frissen vágott fű, és más friss alapanyagok. A komposzthalomba nem ajánlott gyomokat helyezni!
Nagyon fontos, hogy elegendő időt hagyj komposztnak, hogy „megérjen”, különösen ha állati trágyát is használsz benne, hogy biztosan minden káros kórokozó elpusztuljon a folyamat során. Túl sokáig sem érdemes érlelni a komposztot, egy idő után ugyanis elveszítheti a tápanyagtartalma egy részét.