Ahhoz, hogy saját beporzó-kertet hozhassunk létre és a kertünkbe csalogassuk a beporzást segítő állatokat, nincs szükségünk nagy területre. Pusztán néhány cserepes virág is elég lehet, hogy olyan gyönyörű és hasznos rovarok tévedjenek a kertünkbe, mint például a méhek vagy a pillangók.
Hogyan készítsünk beporzó-kertet?
A beporzók virágnektárral és virágporral végzik a dolgukat. Hogy munkájukat segítsük, érdemes kertünk egy részét konkrét beporzó-kertként kijelölni, és telepakolni fűvel, fával, cserjékkel és vadvirágokkal. Ehhez keressünk egy olyan helyet, ahol minden nap legalább hat órán át süt a nap! Ha ehhez igencsak korlátozott hellyel rendelkezel, érdemes lehet átgondolnod a beporzó növények jó vízelvezető talajjal töltött edényekben való termesztését.
Figyelj rá, hogy a beporzó állatoknak kellő folyadékot is biztosíts, hiszen sokan – például a lepkék is – szeretnek összegyűlni és vizet kortyolgatni a sekély medencékben, iszapfürdőkben és madáritatókban!
Kutasd fel a területeden őshonos beporzófajokat és derítsd ki, milyen növényekre és élőhelyelemekre van szükségük ezeknek a lényeknek a boldoguláshoz és szaporodáshoz! Használj minél több őshonos növényt! Az őshonos növények jól megfelelnek az őshonos beporzó fajok igényeinek. Valójában sok ilyen lény függ tőlük.
A beporzókat csalogató növények sokszínűsége
Akár őshonos, akár nem őshonos növényeket használsz, a virágformák és méretek széles skálájából válassz, hogy megfelelj a különféle beporzók táplálkozási preferenciáinak! Mivel a beporzóknak különböző szükségleteik vannak a különböző életciklus-szakaszokban, a diverzitás fenntartása vonzóbbá teszi a beporzó-kertet. Például minél többféle növény van, annál több beporzót vonz a kert. A változatos telepítések nagyobb valószínűséggel vonzzák a hasznos rovarokat és madarakat, szemben a káros kártevőkkel.