Biztosan láttál már tyúkot, de azt nem gondoltad volna, hogy az egyik kedvenc háziállatod is lehet. Pedig így van, ha eddig nem ismerted még, most bemutatjuk neked a selyemtyúkot, álmaid aranyos háziállatát.
A legbartáságosabb tyűkfajta: a selyemtyúk
A selyemtyúk a házityúk egyik fajtája, amelynek egyedi a tollazata, tapintása olyan selymes, és puha, mint a selyem. Ennek a fajtának a bőre, a húsa és a csontja sötétkék színű, világoskék a fülcimpája, a szemei feketék, és a lábain 5-5 ujj található, a többi baromfi fajtának csak 4-4. Általában a selyemkakas 1,4-1,7 kg és a selyemtyúk 1,1-1,4 kg. A sötétkék hús miatt Európában inkább csak díszbaromfiként tartják. A tyúkok közül ez a fajta a legnyugodtabb és legbarátságosabb tyúkok közé tartozik. Hamar megszokja az emberi kezet. Engedelmes fajta. A tyúk rendkívül jó kotlós, remek anya. Kb. három tojást tojik egy héten, tehát ne számíts túl sok tojásra tőlük.
Több színben létezik:
- vadszínű,
- fehér,
- fehér fekete foltos,
- fekete,
- vöröses-barna,
- szürke,
- ezüst,
- sárga,
- sötétkék,
- ezüst vadas,
- kendermagos
Ázsiából származhat a selyemtyúk
Valószínű, hogy Kínából származik, de inkább Ázsiát említik. Írások alapján Marco Polo találkozott először ezzel a fajtával, amelyben megjegyezte a rendkívüli tollazatot. A reneszánsz szerző Ulisse Aldrovandi is megemlíti. A fajta elismert a kiállításokon is, mára elég gyakorivá vált a világon. A legdrágább baromfifajták közé tartozik. A fejen jól látható a bőr kékesfekete színe , a húsuk , sőt még a csontjuk is színezett .A kínaiak gyógyhatást tulajdonítanak ennek az erős színezettségnek , különféle orvosi célokra használják fel őket .A húsuk színe eltér a megszokottól de a szerkezete és az íze nem . A selyemtyúkok között létezik egy világosabb változat is .A tollazat jellegzetes szerkezete abból adódik ,hogy hiányoznak az úgynevezett horgocskák. Ez egy recesszív öröklődő tulajdonság ami azt jelenti , hogy ha egy selyemtyúkot egy hagyományos tulajdonsággal rendelkező tyúkkal keresztezünk , akkor hagyományos tollszerkezetű tyúkot kapunk . Nagyon gyakran elkotlanak ezért is tudott még mindig fennmaradni , mivel régebben keltetőgépekkel a tenyésztők nem rendelkeztek , így a selyemtyúk egy élő keltetőgép volt számukra . Nagyon alkalmas fácán fogolyfélék , kacsák keltetésére és nevelésére.